Abdi İpekçi

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdi İpekçi
Abdi İpekçi Anıtı (2).JPG
Doğum tarihi 9 Ağustos 1929
Doğum yeri İstanbul
Ölüm tarihi 1 Şubat 1979
Ölüm yeri İstanbul
Wikipedia-logo-v2.svg Vikipedi maddesi
Notification-icon-Wikidata-logo.svg Vikiveri öğesi

Abdi İpekçi, Türk gazeteci ve yazar.

Eserlerinden[değiştir]

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor[değiştir]

  • Anadolu'da Atatürk aleyhtarı neşriyat, gelişmektedir. Hatta bunların içinde üç ciltlik, dört ciltlik olanlar vardır. Mesela ruh hastası olan bir doktorun, Rıza Nur'un neşriyatı gibi. Kendi de yazılarında ifade eder, dikkatli okursak, kendisi bir ruh hastasıdır. (s. 153)
  • "Harf İnkılabı Atatürk İnkılapları’nın en ilerisinde olanıdır. İnkılâplarda benim kanaatimce en ileri iki tanesi vardır: Biri harf inkılabıdır, biri de kadınların cemiyete girmesi, kadın hürriyetidir. Bu ikisini en ileride görürüm ben." (İsmet İnönü bölümü)
  • Atatürk'ün karakteristik bir tarafı, anti-emperyalist oluşudur. (Sadi Irmak bölümü)
  • Kaldı ki, Şeyh Sait denen adam daha evvel, yıllarca evvel yani 1914'te de devlete karşı isyan etmiş, bastırmaya gelen kuvvet tarafından yakalanacağını anlayınca Rus Konsoloshanesi'ne sığınmış ve Birinci Dünya Harbi arifesinde Rusya hesabına çalıştığı sabit olmuş sicili bozuk bir mahluktu. (Rauf Orbay bölümü)

Hakkında söylenenler[değiştir]

  • Daha geçen cumartesi İstanbul'da bir açık oturumda beraberce düşünce özgürlüğünden söz ediyor, vergi adaletsizliğinden örnekler veriyorduk. Ey okuyucular, İpekçi'yi her gün okuyan okuyucular, gözyaşlarımızı gözyaşlarınızla birleştirin. O uygar gazeteci, o en yetkin gazete yöneticisi kanlı kefenler içinde ilerici Türk basınının namusunu simgeliyor şimdi.[1]Uğur Mumcu
  • Abdi İpekçi bir basın şehidi olarak ölümsüzlüğe doğru uğurlanıyor. Çağımızda kahramanlar, kılıçlarıyla değil, kalemleriyle yüceleşiyor. Abdi İpekçi için akan gözyaşlarının yüreklerdeki kin tohumlarını kurutmasını diliyorum. Biz yazarlar, böyle günlerde, kalemlerimizden dökülen gözyaşlarımızı satırlarımızın arasına saklamak, acılarımızı gizlemek zorundayız. Bu günleri, acılarla, kan ve gözyaşıyla yaşıyoruz. Yarınların özgürce yaşanması için... "Abdi İpekçi niçin öldü?" diye sormayın. Yarınlar için, yarınların özgürce yaşanması için öldü.[1]Uğur Mumcu

Kaynakça[değiştir]

  1. 1,0 1,1 Uğur Mumcu, Cumhuriyet Gazetesi, 2 Şubat 1979