"Friedrich Engels" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
78.165.143.109 mesaj tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vitruvian tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (78.165.143.109 mesaj tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vitruvian tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
 
*Bütün yaşamını gerçeğe ve doğruluğun coşkusuna adamış bir insan varsa, bu, [[Diderot]]'dur. ''(Diderot: Interpreter of Nature)''
*Aslında Almanca kolay dil de artikeller sıkıntı, inanır mısın Karl'la birlikte Kapital'in artikelini 20 sene düşündük, en sonunda Das dedik geçtik.
*Modern sosyalizm içeriği bakımından her şeyden önce bir yandan modern toplumda varlıklılar ile varlıksızlar, ücretliler ile burjuvalar arasında egemen olan sınıf karşıtlıklarının, öte yandan da üretimde egemen olan anarşinin bilincine varmanın ürünüdür. Ama teorik biçimi bakımından, başlangıçta On Sekizinci yüzyıl Fransa’sındaki büyük filozoflar tarafından konulan prensiplerin daha gelişmiş ve görünürde daha mantıklı bir uzantısı olarak ortaya çıkar. Her yeni teori gibi, kökleri ekonomik olguların derinliklerine dalsa da, kendini ilk önce elinde mevcut olan entelektüel malzemelere bağlanmak zorunda kalmıştır.<ref>Friedrich Engels, Herr Eugen Dühring’in Bilimdeki Devrimi, çev. Emile Burns</ref>
*Modern sosyalizm içeriği bakımından her şeyden önce bir yandan herkes evinin önüne koyacaklar burda en azından üj evunub edna evujub ibişim be meşhur bir iktisat masalıyla burda gızgının kaşarı bu ya hiç kimse Bolu spor ıı... "Ne Dediği Anlaşılmayan Devrimci" eserinden alıntıdır.
*Ne mutlu o yoksullara ki diğer dünya onlara verilmiştir. Er ya da geç bu dünya da onlara verilecektir.
*Kendimi Marx'ın yancısı gibi hissediyorum lan. Bizde yazdık çizdik bi sürü ama lider olan, kahraman olan hep Karl. Ayıp ediyorsunuz valla. Kominizmin en heyecanlı kısımlarını ben yazdım mesela. Benim sakalımın Marx'ın sakalı kadar kıymeti yok mu? Sanki Batman'in yanındaki Robin, Zeyna'nın yanındaki Gabriel, ve hatta Şirin babanın yanındaki Şirine gibiyim. Neyse sabır çekiyoruz, sabrın sonu selamettir derler. İnşallah bu mübarek insanlar gerçeği görürler.
*Para her kapıyı açar lakin kilitleyemez.
*Mülksüzleşmeliyiz... (dedikten sonra emeklilik parasıyla Datça'dan bir yazlık aldı, etrafına duvar ördü, bahçesinden kaysı yolmaya gelen veletleri hırpaladı, bahçesine kaçan toplarını kesti)
*Yarısını yedikten sonra elimizde bütün bir elma kalmayacağı gibi,çelişik taraflardan biri olmadan diğeri de olmaz.
*Böyle günlerde gardaşlar birbirine destek çıkar. (Marx'a hitaben)
*Önce siz ateş edin Mösyö Burjuvazi.
*Almanya'da yabancı Türkiye'de alamancı derler...
*Köle ancak bir kez satılır, proleter ise kendisini günbegün, saatbesaat satmak zorundadır.
*Modern devlet, biçimi ne olursa olsun, özü itibariyle, kapitalist bir makinedir, kapitalistlerin devletidir, toplam ulusal sermayenin ideal kişileşmesidir. Üretici güçleri ne kadar çok kendi mülkiyetine geçirirse, o kadar çok gerçek kollektif kapitalist durumuna gelir, yurtdaşları o kadar çok sömürür. İşçiler ücretli işçi, proleter olarak kalırlar. Kapitalist ilişki ortadan kaldırılmaz. Bilakis doruğuna tırmandırılır.
13.185

değişiklik

Gezinti menüsü