Amartya Sen

Vikisöz sitesinden
Atla: kullan, ara
Amartya Kumar Sen
Amartya Sen NIH.jpg
Hintli Nobel ödüllü ekonomist
Doğumu
3 Kasım 1933
Hindistan
Ölümü


Kimlik ve Şiddet (Identity and Violence) Kitabından[düzenle]

  • Sorunlu dünyamızda uyumlu yaşamamızın dayanağı kimliklerimizin çoğulluğudur.
  • Aynı anda hem bir Asyalı, hem Hindistan vatandaşı, hem ataları Bangledeşli bir Bengalli, hem Amerika ya da İngiltere’ye yerleşmiş bir kişi, hem bir iktisatçı, hem bir amatör felsefeci, hem bir yazar, hem bir Sanksiritçeci, hem bir hararetli bir demokrasi ve laisizm taraftarı, hem bir erkek, hem bir feminist, hem bir heteroseksüel, hem bir eşcinsel ve lezbiyen hakları savunucusu, hem de Hindu geçmişi olan ama dinsel bir yaşam tarzı olmayan, Brahman olmayan ve ölümden sonraki yaşama inanmayan (ayrıca eğer sorulacak olursa, doğumdan önceki yaşama da inanmayan) bir kişi olabilirim. Üstelik bu benim aynı anda ait olabileceğim çeşitli kategorilerin sadece küçük bir örneklemidir.
  • Dünyadaki diğer insanlar gibi müslümanların da çok farklı ilgi alanları vardır ve bütün önceliklerinin ve sahip oldukları değerlerin tek bir islam kimliği içine sığdırılması gerekmez. Dinin, her şeyi kapsayan, dışlayıcı bir kimlik olması şart değildir.
  • Uygarlıklar çatışması teorisinin muhalifleri bile insanları, Huntington’un kategorileştirdiği şekilde Batı dünyası, İslam dünyası ya da Hindu dünyası üyeleri olarak görüyorlar. Ve dünya nüfusunu bu tekil sınıflandırmaya tabi tutup, uygarlıklar kutucukları içine yerleştirmelerini kabullendikleri için de, Hungtington’un teorisinin zihinsel temelinin desteklenmesine fiilen katkıda bulunmuş oluyorlar.

Bağlantılar[düzenle]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons'da Amartya Sen ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Amartya Sen ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.