İçeriğe atla

Yardım:Yönlendirme

Vikisöz, özgür söz dizini
Otomatik yönlendirme ya da Redirect VikiSöz'de ve diğer tüm Vikilerde bir maddeden başka bir maddeye otomatik olarak geçişi sağlar. Redirect bağlantısı bulunan bir sayfa çağrıldığında ekrana yönlendirme yapılan sayfa gelecektir. Örneğin, atatürkçülük maddesine erişmek istediğinizde otomatik olarak Atatürkçülük maddesine yönlendirilirsiniz. Bu durumda madde başlığının hemen altında "(atatürkçülük sayfasından yönlendirildi)" yazısı görünür.

Otomatik yönlendirme sayfası nasıl oluşturulur?[değiştir]

Bir sayfadan başka bir sayfaya yönlendirme yapmak için düzenleme penceresine şu etiketi girin: (Tabi ki "[[Sayfa Adı]]" yerine gidilecek sayfanın adını yazmalısınız.)

Böyle yazılır Böyle görünür
#REDIRECT [[Sayfa Adı]] 1 REDIRECT Sayfa Adı

Yönlendirme ne zaman anlamlıdır?[değiştir]

Vikipedi'nin aksine VikiSöz'de yönlendirmelere daha az gereksinim vardır, çünkü sözlük maddeleri genellikle tek bir sözcükten oluşur ve eş anlamlı sözcükler de birer madde olarak sözlükte yer almalıdır.

Yukarıdaki "atatürkçülük" ve "Atatürkçülük" örneklerinde olduğu gibi, bir sözcüğün, birleşik sözcüklerin ya da atasözleri ve deyimlerin farklı yazılış biçimleri varsa yönlendirme kullanmak anlamlı olacaktır.

Ek olarak; eğer bir sayfanın ismini değiştirirseniz, eski ismi otomatik olarak yeni isme yönlendirilecektir. (bakınız: Sayfa ismi nasıl değiştirilir?).