İçeriğe atla

Yardım:Sayfa silme

Vikisöz, özgür söz dizini

Bu kadar çoklu/çeşitli katılımın olduğu bir ortamda bazen uygun olmayan makalenin silinmesi gerekebilir. Makaleyi silmeden önce ilk olarak geçmiş versiyonu olup olmadığına bakılmalı ve eğer var ise en son düzgün haline çevrilmelidir. Vikisöz'de bir makaleyi silmek iki şekilde mümkündür.


Maddenin içeriğini kısmen ya da tamamen silmek

[değiştir]

Eğer bir madde sizce Vikisöz ilkelerine uygun değilse, maddede değişiklik yaparken olduğu gibi içerikten gereksiz kısım silinip makalenin kaydedilmesi yeterlidir. Eğer maddenin tümden silinmesi gerekiyorsa, yine maddede değişiklik yapıp içeriğinde en başa {{sil|silme isteme sebebi ile ilgili açıklama}} ekleyerek, o maddenin silinebilirler kategorisinde yer almasını sağlayabilirsiniz.

  • Örnek 1: {{sil|Sayfada deneme yapılmış.}}
  • Örnek 2: {{sil|Sadece dış bağlantı içeriyor.}}

Bunu yaptığınız takdirde mutlaka özet hanesine de neden silinmesi gerektiğini belirtmeniz gerekir. Ayrıca detaylı açıklamanız var ise maddenin tartışma sayfasını da kullanabilirsiniz. Sebep göstermeden "sil" etiketi koymayın. Eğer silinme sebebi reklam, hakaret gibi Vikisöz'de durması iyi olmayacak bir sebep ise maddeye "sil" eklerken mutlaka içeriğini tamamen boşaltınız.

"sil" koymak mutlaka silineceği anlamına gelmez. Bu sadece sizin silinmesini doğru bulduğunuz anlamına gelir. Uygun bulunduğunda silme işlemi tamamen gerçekleştirilecektir.

Şablon silmek

[değiştir]

Şablonlar içeriklerini yazılı bulunduğu her sayfaya taşıdıklarından, herhangi bir şablona konacak sil etiketi bağlı bulunduğu tüm sayfalarda da çıkacağından yanlış bir uygulamaya sebep olur. Bu sebeple şablonunu silinmesi için <noinclude>{{sil|sebep}}</noinclude> koymanız gerekmektedir.

Makaleyi içeriği, adı ve geçmişi ile birlikte tümden silmek

[değiştir]

Bu eylemi sadece Vikisöz yöneticileri gerçekleştirebilir. Yöneticiler ayrıca silinen bir sayfayı geri de getirilebilirler. Eğer yapılan silinme işleminin hatalı olduğunu düşünürseniz silme işlemini yapan yöneticinin tartışma sayfasına gerekçesi ile birlikte mesaj bırakabilirsiniz. Makaleye ilk baştan da başlamanız mümkün elbette.

Silerken silme talebinizin nedenini tartışma bölümüne yazabilirsiniz.

Bakınız: