İçeriğe atla

Yardım:Resim yükleme

Vikisöz, özgür söz dizini

Aranan resim özellikleri

[değiştir]

Vikisöz'e yüklenen resimlerin, bir Vikisöz maddesinde kullanılabilecek resimler olması gerekiyor. Bunun için dikkat edilmesi gereken özellikler:

  • Telif hakkı ihlali olmaması
  • Kaynağının bilinmesi ve belirtilmesi
  • İsminin herkes tarafından anlaşılabilir olması
  • Üzerinde tarih yazmaması
  • Üzerinde kaynak belirten adres veya reklam olmaması
  • Çok düşük çözünürlüklü olmaması
  • Çok küçük boyutlu olmaması
  • Çerçeveli, alt gölgeli veya kenar kabartmalı olmaması

Telif hakkı

[değiştir]

Bir sayfaya herhangi bir görüntüyü eklemek istediğinizde, ilk olarak, eklemeyi düşündüğünüz görüntünün fikir haklarının kime ait olduğunu kontrol ediniz. Eğer görüntüde bir copyright/fikir hakları ibaresi varsa, o kişi/kuruluştan özel izin almadan görüntüyü Vikisöz'de kullanamazsınız.

Kullanacağınız görüntünün kullanım iznine uygun etiketi bu sayfadan bulup görüntünün açıklama sayfasına eklemek zorundasınız. Bu uygulamaların temel kaynağı, Vikisöz sunucuları ABD'de bulunmakta olduğundan, ABD fikir hakları yasalarıdır.

Resmin sisteme yüklenmesi

[değiştir]

Wikimedia Commons'ı kullanma

[değiştir]

Bir dosya yükleme ortamı olarak Wikimedia Commons resim yükleme amacı için kullanılabilir. Commons (ortak alan) başlı başına bir Wiki sitesidir. Amacı ise oraya yüklenen dosyaların tüm wiki sitelerinde kullanılabilmesidir. Örneğin İngilizce Wikipedia'da bir maddede kullanılmak üzere bir resim Commons'a yüklenmiş olsun. Siz de aynı resmi Türkçe VikiKaynak'ta kullanmak istiyorsunuz. Hiçbir yükleme işlemi yapmadan sadece maddeye resmi yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Sistem otomatik olarak Commons'tan resmi bulacaktır. Tabii ki her resim Commons'a yüklenmiştir diye bir şart yok.

Resim yüklemeden önce Commons'ta olup olmadığını kontrol etmek ve eğer var ise onu kullanmak izlenebilecek iyi bir yoldur.

Vikisöz'e yükleme

[değiştir]

Resmin sadece Türkçe Vikisöz'te kullanılabilir olmasını istiyorsanız ve eğer resim üstte belirtilen özelliklere uygunsa bu yöntemi kullanabilirisiniz.

Kamu Malı kaynaklar

[değiştir]

Görüntü temin etmekte kullanılabilecek "Kamu Malı Kaynaklar" (Public Domain):