İçeriğe atla

Yardım:Katkı

Vikisöz, özgür söz dizini
Aşağıda VikiSöz'e nasıl katkıda bulunabileceğiniz kısaca açıklanmıştır.

Maddeleri Oku ve Düzelt![değiştir]

Sayfalarda gezinirken düzeltilmesi ya da iyileştirilmesi gereken bir şeyler gözünüze çarptığında bunları hemen düzeltin. Küçücük de olsa her düzeltme VikiSöz'ün daha iyi olması yönünde bir adımdır. Bunu sağlamak için ne üye olmanız ne de birisinden izin almanız gerekir. Bu sözlüğün bütün maddeleri sizin gibi kullanıcıların yeni bilgiler girmesi ya da mevcut bilgileri düzeltmesi sayesinde oluşmuştur. Lütfen "değiştir" menüsüne tıklayarak açılan pencerede düzeltmeyi gerçekleştirin. Göreceksiniz, yapabilirsiniz. Ve ortak bir projeye katkıda bulunmanın mutluluğunu hissedersiniz.

Düzenlenmesi gereken maddeler ya da kayıtları düzenlenmesi gereken sayfalar altında bulabilirsiniz.

Metin Bağışla![değiştir]

Birçoğumuz gerek kendisi için gerekse okul, üniversite ya da meslek eğitimi sürecinde olsun VikiSöz'te karşılaşılan metinlere benzer yazılar oluşturmuştur. Eğer bunların telif hakkı sizdeyse, yani tamamen sizin tarafınızdan yaratılmışsa ve telif hakkı bugüne dek başka birisine devredilmemişse bu metni burada GNU Free Documentation License altında yayınlayabilirsiniz. Böylece metinden lisans koşulları çerçevesinde başka kullanıcıların da yararlanması sağlanabilir.


Eğer metniniz ağ üzerinde başka herhangi sayfada, örneğin kendi kişisel sayfanızda yayınlanmışsa, metnin yazarı olduğunuzu mutlaka belirtiniz. Bunu yapmanız mutlaka gerekir, yoksa hazırladığınız sayfa telif hakkı ile korunan bir sayfadan alıntı yapıldığı gerekçesiyle silinebilir.

Metin Yaz![değiştir]

Yazı yazmak zor değildir! Çoğu insandan daha fazla bilgiye sahip olduğunuz bir alan mutlaka vardır. En sevdiğiniz sözcükle ilgili madde iyi düzenlenmiş mi? Avukat, madenci, kimyager, herhangi bir işyeri ya da meslek sahibi olarak görevinizi yaparken kullandığınız özel terimler yok mu?

Bir de otomatik olarak üretilen istenen maddeler listesine göz atabilirsiniz.


Kendisine Bağlantı Olmayan Sayfalara Bağlantı Ver[değiştir]

Yeni başlayanlar için kendisine hiç bağlantı olmayan sayfalara bağlantı oluşturulması güzel bir görevdir. Bu sayfalar Bağlantı Olmayan Sayfalar başlığı altında görülebilir. VikiSöz'te öksüz sayfalarla bağlantılı olduğunu düşündüğünüz sayfaları bularak bunlardan öksüz sayfalarla bağlantılar ekleyin. Bu bağlantıları en kolay şu şekilde sağlayabilirsiniz:

''Bakınız:'' [[Madde 1]], [[Madde 2]]

Başka Dillerden Çevir[değiştir]

VikiSözlerin uluslararası sürümünde ya da başka dillerde hazırlanan VikiSözlerde tamamlanmış binlerce madde bulabilirsiniz. Çeviri konusunda deneyimliyseniz bu sayfaları çevirerek kaynağını belirtmek suretiyle Türkçe VikiSöz'e ekleyebilirsiniz. VikiSözlerin hepsi GNU lisansı altında olduğu için bu sayfaları hiç düşünmeden kullanabilirsiniz.

Ancak, çeviri konusundaki deneyiminizi doğru takdir etmeniz çok önemlidir. Profesyonel olarak çalışan çevirmenler bu konuda özel eğitim almışlardır ve çeviri tuzaklarından nasıl kurtulacaklarını, çeviri sorunlarını nasıl aşacaklarını iyi bilirler. Acemi çevirmenlerce yapılan çeviriler genellikle hatalıdır ve bu tür hatalı maddelerin sözde yer almasından kaçınmak gerekir.

Çeviri hatalarının düzeltilebilmesi için tabi ki kaynak metnin de mevcut olması gerekir. Bu nedenle çeviri yoluyla oluşturulmuş bir madde hazırlanırken önce kaynak metnin kaydedilmesi daha sonra da Türkçe metnin hazırlanması uygun olacaktır. Böylece çeviri aşamalarının geriye dönük olarak izlenmesi mümkün olabilir. Ayrıca istenirse kaynak metin maddenin "tartışma" sayfasına eklenebilir.

Yeni başlayanların yapabilecekleri başka bir değerli çalışma ise mevcut maddeleri başka dillerdeki aynı madde ile karşılaştırarak hataları ortaya çıkartmaktır.

Diğer dillerdeki VikiSözlere ulaşmanın en basit yolu Ana Sayfa'nın sol tarafında yer alan dil bağlantılarını kullanmaktır.

VikiSöz'ü Kullanmayı Öğren![değiştir]

VikiSöz size yeni bir şeyler öğrenmeniz için sayısız fırsatlar sunar. Öğrenmek demek, bir şeyi yapmak, yapmak ve yapmak demektir. Çeviri faaliyeti de bir başka dili daha iyi kavramanıza ve kendi bilgi ve becerilerinizi kontrol etmenize ve geliştirmenize katkıda bulunabilir. Belirli bir alandaki bilgilerinizi geliştirmeniz, bu alanda kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayabilir. Okulda , gazete ve dergi okurken veya herhangi bir yerde duyduğunuz , okuduğunuz anlamlı bir sözü buraya aktarmak veyahut Bildiklerinizi yazılı olarak ifa etmek bilgilerinizin yerleşmesini sağladığı gibi açıklarınızı da görmenize olanak sağlar. Tabi, bu arada VikiSöz'ün gelişmesine katkınız olur. Ve bu katkı büyür, büyür, büyür....

Düşün ve Çözüm Bul![değiştir]

VikiSöz sürekli değişim halinde bulunan bir açık sistemdir. Bazen yanıtlanması ve çözülmesi gereken sorular ve sorunlar ortaya çıkar. Bunların çözümüne katkıda bulunabilirsiniz. Diğer kullanıcılarla birlikte tartışmalara katıl; belki de birlikte düşünüldüğünde sorunlara çözüm bulunacaktır. Bütün bunlar belki de senin düşüncelerinin ve katkılarının doğru zamanda ve doğru yerde ortaya çıkmasıyla çözülebilecek bir süreçtir. En azından bir dene bakalım!

Reklam Yap![değiştir]

Dostlarına ve tanıdıklarına e-posta yollayarak bu projeden söz et. Onlara neden VikiSöz'e katkıda bulunduğunu açıkla. Onları VikiSöz'e ya da Kardeş Projelere yönlendir. Hatta düzenlenmesi gereken birkaç madde belirterek onları da katılmaya özendir. Böylece onların da projeye katılmalarını sağlayabilirsin.

Ancak, bu tür çalışmalar sırasında fazla ısrarcı olmamak gerekir. Yoksa hem kendi saygınlığını hem de projenin saygınlığını zedeleyebilirsin. E-postalarında kullandığın imzada VikiSöz ile ilgili bilgi verebilirsin.

Telif Haklarına Riayet Et![değiştir]

Bazen insanlar hiçbir uyarı eklemeksizin başka ağ sayfalarından VikiSöz'e metinler kopyalamaktadır.

Lütfen VikiSöz içindeki bütün bilgilerin GNU lisansı kapsamında yayınlandığını aklınızdan çıkarmayın.

Yasal hak sahibinin izni olmaksızın burada asla telif hakkı ile korunan malzemeler yayınlamayın!