Yağmur Altında (film)

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yağmur Altında, 1952 yılında sinemalarda gösterilmiş bir müzikal filmdir. Bir sessiz film yapım şirketinin ve oyuncuların sesli filmlere geçişte yaşadığı zorlukları anlatır.

Stanley Donen ve Gene Kelly tarafından yönetilmiştir. Senaryosunu Betty Comden ve Adolph Green yazmıştır.

Don Lockwood[değiştir]

  • [Lina, onunla Don arasındaki bir ilişki olduğuna dair magazin haberlerine inanınca] Şimdi Lina, yine o hayran dergilerini okuyorsun. Şimdi bak Lina, Dora Bailey ve köşe yazarlarının ortaya koyduğu o saçmalığa inanmamalısın. Şimdi, açıkça söylüyorum. Aramızda hiçbir şey yok. Aramızda hiçbir zaman bir şey olmadı. Sadece hava.
  • Bayanlar ve Baylar. Durdurun o kızı. Koridorda koşan kız - durdurun onu. O, bu gece sesini duyduğunuz ve sevdiğiniz kız. O filmin gerçek yıldızı. Kathy Selden.

Lina Lamont[değiştir]

  • Yani kendim konuşup şarkı söylemediğim ekranda yazacak, öyle mi?...Bunu yapamazlar!...Lina Lamont'u aptal yerine koyamazlar. Lina Lamont'u alay konusu yapamazlar. Beni ne sanıyorlar, aptal falan mı? Ben Calvin Coolidge'den daha fazla para kazanıyorum! Parçaları birleştir!
  • Halk mı? Ben halk değilim! Ben bir... 'sinema fir-se-masında parıldayan parlayan bir yıldızım!' Öyle diyor - tam orada.
  • Eğer bu tekdüze hayatlarınıza biraz neşe katabiliyorsak, bu bize bütün çabalarımızın boşa gitmemiş olduğunu hissettirir. Çok sağ olun.

Kathy Selden[değiştir]

  • Bilseniz iyi olur. Bayan Lamont'a pastayla vuran benim. [Don'a öfkeyle bakar] İnanın bana, Bay Lockwood hedefimdi.

Diyaloglar[değiştir]

Rod: Lina, sen güzel bir kadınsın. İzleyiciler buna uygun bir sesin olduğunu düşünüyor. Stüdyo, yıldızlarının ne pahasına olursa olsun gülünç görünmesini engellemeli.
Cosmo: Kimsede o kadar para yok.

Don: [Lina hakkında] O kızın nesi var? Nazik bir imayı anlayamıyor mu?
Cosmo: Yani, duymadın mı? O karşı konulmaz biriymiş. Bana kendisi söyledi.

Lina: [bir aşk sahnesini çektikten sonra] Oh, Donny! Beni böyle öpüp de bunu küçük, ufacık bir parça da olsa kastetmiyor olamazsın!
Don: Dünyanın en mükemmel aktörüyle tanış. Bir tarantulayı öpmeyi tercih ederim.
Lina: Oh, öyle demek istemiyorsun.
Don: Ben -- Hey Joe, bana bir tarantula getir.

Cosmo: Şöhretin bedeli. Şanın varsa, onunla birlikte gelen küçük kalp kırıklıklarını da kabul etmelisin. Şimdi bana bak: Şöhretim yok, şanım yok, büyük bir malikanem yok, param yok! Ama bende - neyim var?
Don: Bilmiyorum, neyin var?
Cosmo: Buradan gitmeye ihtiyacım.

Oyuncular[değiştir]