İçeriğe atla

Vikisöz:Sürüm kontrolü

Vikisöz, özgür söz dizini
Kısayol:
Sürüm inceleme
Sürüm inceleme

Sürüm kontrolü, MediaWiki yazılımının FlaggedRevs eklentisinin uygulamaya sokulmasının kabulü ile birlikte 2012 yılının Temmuz ayında Türkçe Vikisöz'de yürürlüğe giren bir uygulamadır. Editör kullanıcı grubundaki deneyimli kullanıcıların madde sürümlerini "görüldü" şeklinde işaretlemesi ile maddelerin güvenilirliği artırılmakta ve okuyucuya madde kalitesi ile ilgili daha fazla bildirimde bulunulmaktadır.

Maddelerin kontrol durumu sayfanın sağ üst köşesinde görüntülenmektedir, ancak bu durum sadece güncel sürümün incelemeden geçmediği durumlarda geçerlidir. Eğer herhangi bir işaret görülmüyorsa, en güncel sürümün incelendiği anlaşılmaktadır. İlgili işaretler şu şekildedir:

Görüldü/Onaylandı … görüntülenen madde sürümü görüldü ya da onaylandı ibaresi ile işaretlenmemiştir.
Görüldü … görüntülenen madde sürümü görüldü ibaresi ile işaretlenmiştir. Bu, deneyimli bir Vikisöz kullanıcısının yeni sayfa sürümünü gözden geçirdiği ve maddeye belirgin bir şekilde zarar verme amacı taşıyan, yani vandalizm olarak nitelendirilebilecek herhangi bir bulguya rastlamadığı anlamına gelmektedir. Maddedeki bilgilerin doğruluğu burada etken bir faktör değildir. Maddelerin bu şekilde işaretlenmiş olması, içeriğin doğruluğunun garantisi değildir.

Kimler inceleme yapabilir?[değiştir]

Editör grubundaki kullanıcıların sayfa incelemesi gerçekleştirmesi mümkündür. Editörlük, hizmetliler tarafından verilerek geri alınabilmektedir. Editörler, sayfaları görüldü ibaresi ile işaretleyebilen kullanıcılardır. Editörlük haklarını kötüye kullanan kullanıcıların hakları ellerinden alınabilir. Yetkinin kime verileceği de hizmetlilerin takdirindedir.

Manuel ve otomatik incelemeler[değiştir]

Editörlerin maddelerin özel bir bölümü aracılığıyla sürümleri "görüldü" olarak işaretlemesi ya da bu işaretleri kaldırması mümkündür. Sürümler, aşağıdaki durumlarda da aynı şekilde işaretlenmektedir:

  • Editör tarafından yeni bir madde oluşturulduğunda,
  • Editör, incelenen bir madde sürümü üzerinde değişiklik yaptığında
  • Maddeler "eski haline getir" işlevi ile incelenen bir sürüme geri alındığında
  • Maddeler Editörler tarafından taşındığında

Bu tür durumlarda maddeler "otomatik olarak kontrol edildi" şeklinde işaretlenmektedir.

Sayfaların görüntülenmesi[değiştir]

İncelenen sürümlerin görüntülenmesi, oturum açmamış kullanıcılar için farklı bir şekle sahiptir. Anonim bir kullanıcı için sayfalarda değişiklik yapılması sonrasında kullanıcı değişikliklerini olağan bir şekilde görebilmekte; ancak bekleyen inceleme ile ilgili bir de hatırlatma ile karşılaşmaktadır. Anonim kullanıcılar sayfaların incelenen en son sürümünü görmekte, sayfanın sağ üst köşesinde ise bu duruma ilişkin bir hatırlatma sunulmaktadır. Madde içeriği güncel sürümü korumakta; tek etki maddenin görüntülenme şeklinde olmaktadır. Kayıtlı kullanıcılarda ise maddelerin en güncel sürümleri görüntülenmekte ve normalde olduğu gibi bekleyen değişikliklerle ilgili bir hatırlatma yapılmaktadır.

Editörlük başvurusu[değiştir]

Editör olmak için herhangi bir sınırlama yoktur. Kayıtlı her kullanıcı editörlük için başvuruda bulunabilir. Ancak editörlük başvurularında kullanıcılardan belirli bir deneyime sahip olmaları, vandalizm kavramına hâkim olmaları beklenir. Eğer bu koşulları sağladığınızı düşünüyorsanız, bir hizmetliye başvurun. Ancak unutmayın, editör olmadan da istediğiniz sayfada değişiklik yapabilirsiniz. Bununla birlikte, yaptığınız değişikliklerin (katkılarınızın) Vikisöz ziyaretçileri tarafından varsayılan olarak görülebilir olması, bir Editör tarafından onaylanması hâlinde mümkündür.

Kayıtlar[değiştir]

Sürüm kontrolü ile ilgili kayıtların listesi aşağıda verilmiştir.