Veda

Vikisöz, özgür söz dizini

Veda, Zülfü Livaneli'nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2010 yapımı, Livaneli'nin değimi ile bir 'dostluk' filmidir.[1] Filmde Mustafa Kemal Atatürk'ü Sinan Tuzcu canlandırmaktadır.

Konu[değiştir]

“Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla; Atatürk ile dostluğunun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikâyesini anlatmaktadır.[2]

Salih Bozok en yakın arkadaşının olmadığı bir hayatı reddediyor... Ailesini ve hayatını hiçe sayarak Atatürk'ün öldüğü an o da kendini vuruyor. Filmde, Salih Bozok'un oğlu Muzaffer'e yazdığı mektupla geçmişe dönüp, bu zaman zarfı içinde Atatürk'ün askeri kimliği, vatan uğruna fedakarlıkları ve özel hayatından kesitler anlatılıyor. Türk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşu, bir ulusa ışık tutuşu 'Veda' mektubunda aktarıyor.

Replikler[değiştir]

Mustafa Kemal Atatürk: Zamanı gelen fikirler asla geri çevrilemez.
Mustafa Kemal Atatürk: Arkadaşlar, yarın cumhuriyeti kuruyoruz.

Diyaloglar[değiştir]

[Salih Bozok ve Atatürk'ün doktoru konuşuyor.]

Atatürk'ün Doktoru: Salih Bey, siz hiç Atatürk'ü kıskandınız mı? Hepimiz insanız sonuçta.
Salih Bey: Düşünüyorum. Onu hiç kıskandım mı acaba? Bilmem... Belki ilk zamanlar ben niye onun gibi önemli olamıyorum diye düşünmüşümdür. Ama sonra emin olun hiç öyle bir duyguya kapılmadım. O... O şey gibi, hani Ağrı Dağı'nı kıskanabilir misiniz? Ya da gökten geçen bir bulutu... Yahut Akdeniz'i? Mustafa Kemal'i kıskanmak öyle bir şey benim için.

Salih Bozok: Atatürk maalesef komada oğlum. Ve şunu bilmeni istiyorum, eğer ona bir şey olursa ben de hayatıma son vereceğim.
Muzaffer Bozok: Baba! Ne diyorsunuz?

Kaynakça[değiştir]