Varlık ve Hiçlik

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Varlık ve Hiçlik (Fransızca özgün adıyla L'Être et le Néant), Fransız yazar Jean-Paul Sartre'ın kendi felsefesini açıkladığı yapıtı.

Alıntılar[değiştir]

  • Dış dediğimiz şeyi, nesnenin asıl doğasını gözlerden saklayan yüzeysel bir deri olarak değerlendiriyorsak, varolanın dışı artık yoktur. Ve bu asıl doğa da, şeyin sezilebilen ya da varsayılabilen, ama nesnenin içinde olduğundan dolayı nesnenin asla ulaşılamayan gizli gerçekliği olacaksa, o doğa da yoktur artık. Varolanı açığa çıkaran görünmeler ne içerinindir ne dışarının, hepsi de eşdeğerdir, hepsi de başka görünmelere gönderir ve hiçbiri ayrıcalıklı değildir. (sf. 19)
  • Görünüş özü saklamaz, onu açınlar. Görünüş özdür. Bir varolanın özü, artık o varolanın derinliklerine gömülü bir gerekirlik değil, onun görünmelerinin akışını yöneten apaçık yasadır., dizinin nedenidir. (sf. 20)
  • Kesin olarak diyebiliriz ki, dizinin nedeni olarak öz, görünmelerin arasındaki bağlantıdan başka bir şey değildir, yani kendisi de bir görünmedir. Özlere ilişkin bir görünün imkânını açıklayan şey de budur. Böylece fenomenal varlık kendini ifşa eder ve fenomenal varlık bu kendini ifşa edişlerin, tezahür edişlerin birbirine iyice bağlanmış dizisinden başkaca bir şey değildir. (sf. 21)
Wikipedia-logo-v2.svg
Varlık ve Hiçlik ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.