İçeriğe atla

Uğultulu Tepeler

Vikisöz, özgür söz dizini

Uğultulu Tepeler veya Rüzgârlı Bayır (özgün adı: Wuthering Heights), Emily Brontë'nin tek romanı. İlk kez 1847 yılında Ellis Bell mahlası ile yayımlandı. Emily öldükten sonra kız kardeşi Charlotte, eserin ikinci baskısını Emily'nin gerçek ismi ile yayımladı. Eserin ismi konu aldığı hikâyenin merkezî figürlerinden olan bir malikâneden gelmektedir.

Heathcliff[değiştir]

  • Canını cehenneme yollayacağım onun! Cehennem bu konuğu aldığında eskiden olduğundan on kat daha fazla kararacak!
  • Sus sevgilim! Catherine sus, sus! Gitmiyorum. Beni bu halde vurursa da dudaklarımda şükranla ölürüm.

Catherine Earnshaw[değiştir]

  • Onu yakışıklı olduğu için değil, kendimden çok bana benzediği için seviyorum, Nelly. Ruhlarımızın neyle yoğrulduğunu bilmiyorum ama onunkiyle benimki aynı hamurdan.
  • ...Bunu açıklamam mümkün değil. Ama mutlaka sen ve de herkes insanın kendisi dışında da bir varlığının olduğunu ya da olması gerektiğini düşünüyordur. Sadece bu bedende hapissem, yaradılışımın anlamı ne olabilir? Bu dünyada hangi büyük acıları çektiysem bu acılar Heathcliff'in de acıları oldu. O acıların her birini en başından ver müşahede ettim ve hissettim. Hayatta en büyük düşüncem odur. Her şey yok olsaydı ve bir tek o kalsaydı da ben var olmaya devam ederdim. Her şey yerli yerinde olsaydı ve bir tek o yok olsaydı bütün kainat tümüyle bana yabancı bir yer olurdu. Kendimi onun bir parçası gibi hissetmezdim. Linton'a olan sevgim ormandaki yeşillikler gibidir. Kış gelince ağaçlar nasıl değişiyorsa eminim zamanla benim bu sevgimde değişecektir. Heatcliff'e olan sevgimse o ormandaki ölümsüz kayalıklar gibidir. Kayalıkların görüntüsü pek hoş değildir ama onlarsız da olmaz. Nelly Ben Heathcliff'im. O hep ama hep benim aklımda illa keyif verici bir düşünce olarak değil, nasıl ki ben kendimi düşünmekten hep keyif almıyorsam. Ama o sanki benmişim gibi hep aklımda. Onun İçin bizim ayrılacağımızdan bahsetme bir daha. Bu olabilecek bir şey değil. Ayrıca...
Uğultulu Tepeler ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.