İçeriğe atla

Tunalı Hilmi Bey

Vikisöz, özgür söz dizini
Tunalı Hilmi Bey
Türk siyasetçi. Meclis-i Mebusan üyesi ve TBMM I., II. III. Dönem vekili.
Doğum tarihi 28 Ağustos 1871
Doğum yeri Eski Cuma, Bulgaristan
Ölüm tarihi 26 Temmuz 1928
Ölüm yeri İstanbul
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Tunalı Hilmi (28 Ağustos 1871 - 26 Temmuz 1928) Türk siyasetçi. Meclis-i Mebusan üyesi ve TBMM I., II. III. Dönem vekili.

Sözleri

[değiştir]
(Halifeliğin kaldırılmasını savunan Hüseyin Vasıf Çınar'ın "nereye doğru gidiyoruz" demesi üzerine)

Meclis'in 30 Ocak 1923'teki "gizli oturumunda" bir ara hava sertleşiyor. Karşılıklı laflar atılıyor. Birbirinin "şerefine" söz söyleyenler bile oluyor:
  • Eğer bu Hilmi şerefsiz ise ona ikiden biri düşer... Rovelver'i çeker ve beynine bir kurşun sıkar... Eğer bunu yapamazsam, Allah'a ısmarladık der, zelil ve hakir bir surette Meclis'ten çıkar giderim.
Eğer şerefsiz denilen o Hilmi bunu yapmazsa, Meclis onu kulağından tutar, kaldırır, fırlatır atar... Eğer atmazsa Meclis şerefsiz olur.[2]

1923 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yirmi bin erkeğin yaşadığı yerlerin seçim bölgesi kabul edilmesi tartışılırken Bolu milletvekili Tunalı Hilmi Bey, kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmadığını söylemişti; bari nüfuslarının sayılmasını istemişti. Diğer milletvekilleri Tunalı Hilmi Bey'e tepki göstererek ayaklarını yere, ellerini de sıra kapaklarına vurmuşlardı. Tunalı Hilmi Bey:
  • Ayaklarınızı vurmayınız efendiler! Benim mukaddes analarımın, mukaddes bacılarımın başına vuruyorsunuz ayaklarınızı. Benim anam babamdan yüksektir. Hakikate tahammül edemiyorsunuz.

Kaynakça

[değiştir]
  1. 3 Mart 1924 Tarihli Kanunlara Ait Meclis Tutanakları; T.B.M.M. Zabıt Ceridesi, Devre:II, Cilt:7
  2. Gizli Oturum-Cilt 4. Sayfa 373-383
Tunalı Hilmi Bey ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.