İçeriğe atla

Schindler'in Listesi

Vikisöz, özgür söz dizini

Schindler'in Listesi, yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, 1993 ABD yapımı bir filmdir. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler'in uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Polonya yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler'i ve bu kurtarmayı konu edinen film; Akademi, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödülleri kazanmıştır.


  • Daha fazla insanı kurtarabilirdim. Bu araba. Satsam, Goeth bu arabayı alırdı. Arabayı neden satmadım ki? On kişi ederdi. On kişi. On kişi daha. Bu iğne, iki kişi. Bu altın. İki kişi. Buna karşılık bana iki kişi verirdi. En azından bir. Bana bir kişi verirdi, bir kişi daha. Bir insan daha. Bir insan, Stern. Bunun için… Daha fazlasını kurtarabilirdim. Kurtarmadım. Kurtarmadım.
  • Bir atasözümüz vardır: Bir kişinin hayatını kurtaran, bütün insanların hayatını kurtarmış sayılır.
  • Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.
  • Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır.

Diyaloglar[değiştir]

Amon Goeth: Kuvvetli bir iraden var. İrade güç demektir. Evet, işte buna güç denir.
Oskar Schindler: Bu yüzden mi bizden korkuyorlar?
Amon Goeth: Onları istediğimiz gibi gebertebildiğimiz için bizden korkuyorlar.
Oskar Schindler: Onları öldürme hakkına sahip olduğumuz için korkuyorlar. Suç işleyen birini cezalandırabiliyoruz. Adamı öldürültüp kendimizi iyi hissedebiliyoruz. Hatta onu kendimiz öldürünce daha da mutlu oluyoruz. Aslında buna güç denmez, adalet denir. Güç farklı bir şeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.
Amon Goeth: Demek sence güç bu?
Oskar Schindler: Sana bir imparatordan söz edeyim: Adamın biri hırsızlık etmiş. Onu imparatorun yanına getirmişler. Adam imparatorun ayaklarına kapanmış ve affedilmesi için yalvarmış. Öleceğini bilmiyormuş. Ama imparator, adamı affetmiş. O değersiz adamı serbest bırakmış.
Amon Goeth: Sen galiba sarhoşsun.
Oskar Schindler: İşte güç bu Amon. Güç buna denir.

Dış bağlantılar[değiştir]

Schindler'in Listesi ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.