Savoy Prensi Eugen

Vikisöz, özgür söz dizini
Savoy Prensi Eugen
Habsburg İmparatorluğu Mareşalı, Savoy Prensi
Doğum tarihi 18 Ekim 1663
Doğum yeri Paris
Ölüm tarihi 21 Nisan 1736
Ölüm yeri Viyana, Habsburg İmparatorluğu
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Savoy Prensi Eugen, Habsburg Hanedanı'nın yönetimindeki Avusturya Arşidüklüğü'nün ünlü generali. Aslen Savoy Hanedanı'ndandır. II. Viyana Muhasarası ve Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları'nda başarılarıyla ün kazandı.

Sözleri[değiştir]

  • "Gâlib geldik haşmetmeâb; düşmanı yendik. Sadrazam’ın mührü bile şimdi elimde. Elmas Mehmet Paşa, muzaffer kılınçlarımızın altında can verirken Bâbıâli’nin satvetinize karşı diz çöktüğünü göstermek ister gibi, padişahın mührünü de bize bıraktı. Şimdi Theiss suyu büyük zaferinizin şanlı hikayesini Tuna’ya götürüyor. Bu hikaye o yolla denizlere ve ebediyete gidecek. Fakat haşmetmeâb, itiraf etmeğe mecburum, Türkler taşıdıkları parlak şöhrete layık bir biçimde dövüştüler. Tam Türk’e yakışır bir ferâgatle ve celâdetle çarpışa çarpışa öldüler. Onların sönüşü, parıltılarla göz kamaştırdıktan sonra sönen şimşekleri andırıyor. Karşımızdan ağır ağır kaybolan bir ziyâ kütlesi gibi, beyaz bir eriyişle çekildiler. Onların mağlubiyetleri de galibiyetleri gibi şanlı ve ibretli."[1]
(Zenta Muharebesinde kazandığı zaferden sonra, müdaafa durumunda kalmasını ısrarla isteyen İmparator'a yazdığı mektubunda hitaben)

Kaynakça[değiştir]

  1. Ziya Nur Aksun, Osmanlı Tarihi, C. II, Ötüken Yayınları, İstanbul, 1994, s. 289.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da Savoy Prensi Eugen ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Savoy Prensi Eugen ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.