İçeriğe atla

Samantha Smith

Vikisöz, özgür söz dizini
Samantha Smith
Doğum tarihi 29 Haziran 1972
Doğum yeri Houlton
Ölüm tarihi 25 Ağustos 1985
Ölüm yeri Auburn
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Samantha Reed Smith, Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği'nin diplomatik ilişkilerinin gelişmesinde rol oynayan Amerikalı öğrenci, barış aktivisti, iyi niyet elçisi ve oyuncu. İki ülke arasındaki Soğuk Savaş devam ederken Kasım 1982'de yeni göreve başlayan Sovyetler Birliği Komünist Partisi genel sekreteri Yuriy Andropov'a mektup gönderdi. Andropov'un mektuba yanıt vererek kendisini Sovyetler Birliği'ne davet etmesi sonucu ailesiyle birlikte 7-22 Temmuz 1983 tarihleri arasında ülkeyi ziyaret etti. Smith; her iki ülkede iyi niyet elçisi olarak tanındı. Sovyetler Birliği ziyareti sırasında şahit olduklarını Journey to the Soviet Union adlı kitabında anlattı. Ölümünden sonra anısı pek çok alanda onurlandırıldı.

Sözleri

[değiştir]
 • Benim adım Samantha Smith. On yaşındayım. Yeni görevinizi kutlarım. Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer savaşa girmesinden endişeleniyorum. Savaşmak için oy kullanacak mısınız? Eğer kullanmayacaksanız bir savaşın olmayacağı konusunda lütfen nasıl yardım edeceğinizi söyleyin. Bu soruya cevap vermek zorunda değilsiniz, ama eğer isterseniz bilmek isterim. Neden dünyayı ya da en azından bizim ülkemizi ele geçirmek istiyorsunuz? Tanrı dünyayı barış içinde birlikte yaşamak ve özen göstermemiz için yarattı. Savaşmak için veya bir grup insanın her şeye sahip olması için değil. Lütfen O'nun istediğini yapalım ve herkes mutlu olsun.[1] (Yuriy Andropov'a gönderdiği mektup)
 • Bazen hala ertesi günün dünyanın son günü olacağından endişeleniyorum.[2]
 • [Sovyetler Birliği'ni ziyaretim sırasında] dünyaya yeni bir bakış açısıyla bakmamı sağlayan çok ilginç ve nazik insanlarla tanıştım. Gerçekten mutluydum ve dünyanın her yerinden gelen çocuklardan aldığım mektupların sıcaklığını asla unutamayacağım. .. çok değerli olan tüm harika mektuplarınız için teşekkür ederim. Benim düşünceme göre ülkelerimizin insanları spor, bilim, sanat için bir araya gelmeli, o zaman her zaman barışın olacağına inanıyorum. Her zaman güneş ışığı olabilir! Gökyüzü her zaman açık olabilir![3]
 • Kullanıldım, ama bu bir propaganda ise sadece barış propagandasıdır.[4] (Sovyet propagandası tarafından kullanıldığı yönündeki iddialara yanıtı)
 • Konukları evime aldığımda onlara çöplükte tozlu bir dolap göstermezdim.[4] (Sovyetler Birliği'ndeki gerçek yaşamı tam olarak göstermediği iddialarına yanıtı)

Hakkında söylenenler

[değiştir]
 • Sovyetler Birliği'ndeki milyonlarca Sovyet genç erkek ve kadın gibi Samantha Smith'i tanıyan herkes, Amerikalı kızın barış ve Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği halkları arasındaki dostluk konusundaki imajını daima hatırlayacaktır. (Mihail Gorbaçov)
 • Milyonlarca Amerikalının, aslında milyonlarca insanın kederinizi paylaştığı bilgisiyle belki biraz rahatlayabilirsiniz. Ayrıca Samantha'yı, gülümsemesini, idealizmini ve ruhunun etkilenmemiş tatlılığını da hatırlayacaklardır.[1] (Ronald Reagan)

Kaynakça

[değiştir]
 1. 1,0 1,1 Samantha's Letter.
 2. Youth Spirit 2, Cheryl Perry, ISBN 9781551455006, s. 32
 3. Smith'in biri başka bir ülkedeki bir çocuğa gönderdiği mektup, "Саманта — маленький посол мира". The Moscow News, 13 Ekim 1985
 4. 4,0 4,1 Warner, Gale; Shuman, Michae (1987). Citizen Diplomats (PDF) (İngilizce). New York: Continuum. s. 286. ISBN 0-8264-0382-4. 30 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020.