İçeriğe atla

Richard Baxter

Vikisöz, özgür söz dizini
Richard Baxter
İngiliz ilahiyatçı, şair ve yazar.
Doğum tarihi 12 Kasım 1615
Doğum yeri Rowton, Shropshire
Ölüm tarihi 8 Aralık 1691
Ölüm yeri Londra, İngiltere
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
  • Elindeyse uykunun miktarını iyi ayarla ki kıymetli sabah saatlerini yatağında miskin miskin harcamayasın. Uykunun miktarı sağlığına ve işine uygun olsun, bedensel sümsük zevklerine değil. Ortalama altı saat, sağlıklı insanların, yedi saat daha az sağlıklı olanların, sekiz saatse genellikle daha güçsüz ve yaşlı olanların uyku ihtiyacını karşılar.
  • Tembellikten sakın ve Tanrı’ya acilen kulluk etmediğin vakitlerde meşru ticaretinde işine gayretle sarıl.
  • Tembellik şehvetin toprağı, ekinidir; şehvete sunulan bir fırsattır. Aylak insan Şeytan’a götüren okula gitmiştir: O kişi bütün işleri bir tarafa bırakır, Şeytan ona kötülüğü öğretecek, kötülükle yaklaşacak, onu kötülüğe sevk edecek vakti bulsun diye.
  • Vaktini pek dikkatle telafi edenlerden ol, her saat ve dakikanın kıymetini bil ki onu boş yere harcama, elinden geldiğince en iyi ve faydalı şekilde kullan.
  • Zamana büyük saygı duy; altın ya da gümüşünü harcamamaya dikkat etmekten ziyade vaktini hiç boşa harcamamaya itina göster: Eğlencelere, ziyafetlere, boş laflara, faydasız dostlara, uykuya yenik düşerseniz onlar vaktinizi çalmaya çalışan ayartıcı olurlar, ona göre dikkatinizi artırın ve onların karşısında azimle durun. Hırsızlardan ve soygunlardan kaçmaya çalıştığınızdan daha ziyade vaktini çalabilecek kişilerden, işlerden ve hayat tarzından kaçınmaya uğraş.[1]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da Richard Baxter ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Richard Baxter ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.


Kaynakça

[değiştir]
  1. Richard Baxter, Hristiyanın Kitabı, Londra, Robert White, 1678, I. cilt