İçeriğe atla

Rahşan Ecevit

Vikisöz, özgür söz dizini
Rahşan Ecevit
Doğum tarihi 17 Aralık 1923
Doğum yeri Bursa
Ölüm tarihi 17 Ocak 2020
Ölüm yeri Ankara
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Rahşan Ecevit, Türk ressam, yazar ve siyasetçidir. Önerisiyle 2000 senesinde çıkarılan Af Yasası, Rahşan Affı olarak bilinir.

Sözleri[değiştir]

Kaynaklı[değiştir]

  • Kapsam tartışması bir yana kimileri affın hiç çıkmamasını istiyorlar. Bana göre bunlar tuzu kuru olanlardır. Oysa Allah'ın hangi kulu için ne yazdığını kimse bilemez. Gün gelir bakarsınız tuzu kuru olanın da tuzu nem kapmış. Neymiş, hapisten çıkanların beşte biri mutlaka hapse geri dönüyormuş. Affa ne gerek varmış. Beşte biri hapse dönüyor diye beşte dördüne bir fırsat tanımayalım mı?
(Rahşan Affı öncesinde affı savunurken, 24 Kasım 2000)[1]
  • Benim düşündüğüm af katillerin affı değil, garibanların affıydı.
(Rahşan Affı sonrasında tepkilerin artması üzerine, Ağustos 2001)[2]
  • Ben ülkemde hurafelerden uzak, din sömürüsünden uzak, Sünnisiyle, Alevisiyle sağlıklı bir İslam’ı yaşamak istiyorum. Ama Türkiye’nin başına sarıkları, türbanları doladılar, sırtına cüppeleri, çarşafları giydirdiler. Onu çağ dışı İslam ülkeleri arasına atmak istediler. Derken AB modası çıktı. Şimdi ise ülkemizde kiliseler yer yer apartman katlarına kadar yayıldı. Kimi vatandaşlarımız kah ikna yoluyla, kah çıkar sağlanarak Hristiyan yapılıyor. Takkenin üzerine haç geliyor. İnsan inançsız olmayagörsün her hareketi takiyye olur. Ben takiyyelerle yönetilmek istemiyorum. Ben ülkemi geri istiyorum.[3][4]
  • Ben hasta olmam, çünkü Şebinkarahisarlıyım.[5]

Kaynaksız[değiştir]

  • Katillerle hükûmet kurmayı içime sindiremiyorum.
(18 Nisan seçimleri sonrası kurulmak üzere olan DSP-MHP-ANAP hükümeti, özellikle de MHP için)

Kaynakça[değiştir]