Plütokrasi

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Plütokrasi, yönetme erkinin maddi açıdan üstün kişilerce paylaşılmasını öngören oligarşik bir yönetim biçimi.

Kaynaksız[değiştir]

 • Biz bir demokrasi değiliz. Bizi böyle adlandırmak korkunç bir yanlış anlama ve demokrasi fikrine atılmış bir iftiradır. Gerçekte biz bir plütokrasiyiz: Zenginliğin iktidarı.
 • Plütokrasinin altmışlı ve yetmişli yıllardan korkusu, Cumhuriyet'ten korku olmuştur. Asıl yıkmak isteyen, plütokrasidir. Yıkıcıları, yarattılar.
 • İslamizasyon sınıfidir ve önce iç dinamiklerin harekete geçtiğini kabul etmek durumundayız. Yüksek Komutanlar, islamizasyonu, Harp Akademileri'nden başlattılar, Türk-İslam Sentezi elemanlarını, akademiye "hoca" yaptılar. Türk Silahlı Kuvvetleri, plütokrasinin programını uyguladılar.
 • Peki ne görüyoruz; sonsuz tamahkar bir plütokrasi ile karşı karşıyayız. Şunu ileri sürebiliyorum, her sömürgeci Türkiye büyük zenginlerinden daha az sömürgecidir. Artık bunlar için "halkım" demek çok yersiz, her sömürgeci sömürdüğü halka bunlardan daha yakın ve insaflıdır. Her sömürgeci bunlardan çok daha "kalıcı" ruh halindedir ve bunları, kesinlikle "kaçıcı" tarif etmek zorundayız.
 • Evvela bundan sonra TÜSİAD demeyeceğim. Oligarşi de demeyeceğim. Bundan sonra onlara Plütokrasi diyeceğim. Türkiye'nin rejimi Plütokrasidir. Bunun adı zenginler yönetimidir.Türkiye’ye kim demokrasi derse, kim Cumhuriyet derse, benim onlarla sabahlara kadar tartışmam var. Bu zenginler rejimi olmuştur.
 • Plütokratlar için "ülke" artık bir "üs" ya da sıçrama tahtasıdır. Şıpsevdi halleri var, keşfediyorlar, başlarına çıkartıyorlar, yüceltiyorlar, tapınıyorlar, sonra öldürüyorlar. Tıpkı Roma'da olduğu üzere, adının dışında Cumhuriyet'in bütün kurumlarını yıkmaya mahkumdurlar. Bütün cumhuriyetçileri tasfiye etmeye ve hatta öldürmeye teşnedirler.
 • Tüm tiranlık biçimlerinden en az cazip ve en kaba olanı salt zenginliğin tiranlığı, plütokrasi tiranlığıdır.
 • Umuyorum, hükümetimize meydan okumaya , güç gösterisinde bulunmaya, ülkemizin yasalarına karşı gelmeye cüret eden zengin şirketlerin aristokrasisini, daha doğumu esnasında ezeceğiz.
 • Hanedana dayalı zenginlik, liyakatin düşmanı, yükselişte. Fırsat eşitliği düşmekte. Demokrasinin plütokrasiye doğru olan yönelimini durdurmak adına aşamalı ve yerinde bir veraset vergisine ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Warren Buffet (ABD Senatosu Finans Komitesinde yaptığı konuşmadan, 14 Kasım 2007)
 • Plütokrasi - paranın iktidarı- kabul edilmiş ve tanımlanmış bir hükümet prensibi değildir, ama gerçek olan durumdur. O kendini hiçbir zaman olduğu gibi sunmaz. Işıkla dolu bir ortamda ortaya çıkartılmaya müsait olmayan bu sistem, umumi efkariyenin manipüle edilmesiyle amaçlarına ulaşır. Üçlü bir iktidar bağı vardır, finansal, politik ve medyatik, son ikisi ilkinin rölelerinden başka bir şey değildir.
Wikipedia-logo-v2.svg
Plütokrasi ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.