İçeriğe atla

P. J. O'Rourke

Vikisöz, özgür söz dizini
P. J. O'Rourke
Doğum tarihi 14 Kasım 1947
Doğum yeri Toledo
Ölüm tarihi 15 Şubat 2022
Ölüm yeri Sharon, New Hampshire
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
P. J. O'Rourke

Patrick Jake O'Rourke veya daha çok tanınan adıyla P. J. O'Rourke (d. 14 Kasım 1947), Amerikalı siyasî hicivci, gazeteci ve yazar.

Kaynaklı[değiştir]

  • Özgür iradeye ve bireysel sorumluluğa inanmanın sıkıcı tarafı problemlerinizin suçunu yükleyecek birini bulma güçlüğündedir. Sonunda o birini bulduğunuzda ise sürücü ehliyetinizin üstünde sıklıkla onun resminin çıktığını görmeniz çarpıcıdır.
    • Rolling Stone (30 Kasım 1989)[1]

Parliament of Whores (1991)[değiştir]

  • Hükûmete güç ve para vermek, ergenliğe yeni girmiş bir oğlan çocuğun eline viski ve araba anahtarları vermeye benzer.

The Liberty Manifesto (1993)[değiştir]

  • Sadece bir tek temel insan hakkı vardır, o da canınız neyi nasıl yapmak istiyorsa onu öyle yapmak. Tabii bunun doğrudan getirdiği de sadece bir tek temel insan sorumluluğu bulunur, o da yaptığınızın sonuçlarına katlanmak.
  • Özgür bir toplumda iyi bir yönetimin sadece iki kuralı bulunur: İşinize bakın. Ellerinizi kendinize saklayın. Ellerini kendine sakla, Bill. Hillary, kendi işine bak.
  • Biliyor musunuz, eğer hükûmet bir ürün olsaydı satışı yasak olurdu. Hükûmetler sağlığa zararlıdır. Hükûmetlerin öldürdüğü insan sayısı sigaranın veya emniyet kemeri takmamanın neden olduğu ölümlere göre çok fazladır.

Why I Am a Conservative (1996)[değiştir]

  • Zorunlu devlet hayır kurumlarında bir erdem yoktur, bunların savunulması da hayırlı değildir. Hükûmetin yardım programları bütçesini genişletmek istediği için kendisini duyarlı ve yardımsever olarak tanımlayan bir politikacı aslında sadece başkalarının parasıyla iyilik yapmayı denemeye istekli olduğunu söylemektedir. Parası başkasından olan yardımları yapmayı kim istemez? Ama bir seçmen eğer bu tür programları desteklemekten gurur duyduğunu söylerse –belki başına silah tutulduğunda- o zaman kendi parasıyla iyilik yapmak durumunda olacaktır.

Kaynakça[değiştir]

P. J. O'Rourke ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.