İçeriğe atla

Oscar Niemeyer

Vikisöz, özgür söz dizini
Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer
Doğum tarihi 17 Aralık 1907
Doğum yeri Rio de Janeiro, Brezilya
Ölüm tarihi 5 Aralık 2012
Ölüm yeri Rio de Janeiro, Brezilya
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho (d. 15 Aralık 1907, Rio de Janeiro - ö. 5 Aralık 2012, Rio de Janeiro), Brezilya kökenli bir mimar.

  • Eğri biçimlere karşı ilgi duyuyorum. Gelişmekte olan modern teknoloji sayesinde gerçekleşebilen özgür ve hassas eğrileri, eski ve saygın Barok tarzı kiliselere tercih ederim […] Doksan dereceli köşeleri ve rasyonel mimarlığın cetvel ve gönyeyle oluşturulan anlayışını özellikle göz ardı ettim ve de dökme betonunun bana sunduğu eğrilerin ve düz çizgilerin dünyasına girdim […] Bu kasıtlı protestoyu gerçekleştirebilmek için, yaşadığım ülkemin ortamından, beyaz kumsallarından, kocaman dağlarından, eski Barok tarzı kiliselerinden ve çekici esmer kadınlarından ilham aldım.
  • Doksan derecelik bir açı beni etkilemez; insanoğlu tarafından yaratılmış dümdüz, katı ve değişime açık olmayan şeyler de ilgimi çekmez. Beni esas etkileyen özgür ve hassas eğrilerdir; bu eğrileri ülkemin dağlarında, hızla akan akarsularında, denizin dalgasında, sevilen kadının vücudunda bulabilirsiniz. Eğrilerden oluşur tüm evren, Einstein'in eğrisel evreni.
  • Mimarlık kariyerimi beş farklı döneme ayırabilirim: İlk dönem Pampulha’da yaptığım çalışmalar, sonra Pampulha ile Brasilia arasındaki dönem, Brasilia’da tasarladıklarım, sonra yurtdışındaki çalışmalarım ve en son olarak da günümüze kadarki çalışmalarım. [….] Mimarlık dünyasına etkisi olan hiçbir çalışma veya mimarlık stili hakkında bir mimar olarak görüşlerimi belirtmedim. Bugün geçmişe ve tasarladığım eserlere baktığım zaman bunun nedenini daha iyi anlıyorum. Yukarıda bahsettiğin beş dönemin tamamının ortak özelliği hiç şüphesiz ki bünyesinde isyankarlığı barındırmasıdır.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da Oscar Niemeyer ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Oscar Niemeyer ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.