İçeriğe atla

Neville Chamberlain

Vikisöz, özgür söz dizini
Neville Chamberlain
1936'da Chamberlain
Doğum tarihi 18 Mart 1869
Doğum yeri Edgbaston, Birmingham
Ölüm tarihi 9 Kasım 1940
Ölüm yeri Heckfield, Hampshire
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Arthur Neville Chamberlain (18 Mart 1869 - 9 Kasım 1940), ünlü bir siyasi hanedandan İngiliz bir politikacıydı. Birmingham Belediye Başkanı olduktan sonra ulusal siyasete girdi ve 1929'dan 1931'e kadar Muhafazakar Parti'nin Başkanıydı. Ramsay Macdonald Ulusal Hükümeti sırasında Chamberlain, Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Daha sonra 1937'de Birleşik Krallık Başbakanı olarak Stanley Baldwin'in yerine geçti; hükümeti Almanya ile savaşa hazırlıkla damgalandı. Chamberlain, Adolf Hitler ile Hitler'in asla onurlandırmayı amaçlamadığı bir anlaşmayı müzakere etti; Hitler Almanya'sının işgal ettiği Polonya ile karşılıklı savunma anlaşması nedeniyle Eylül 1939'da savaş ilan etti.

Sözleri

[değiştir]
  • Meslektaşlarımla ortak olarak, tek bir çarenin tam bir tedavi olamayacağının farkındayım, ancak her teklifi incelemeye hazırken... Açıkça söylemeliyim ki, ithal edilen yabancı mallara uygulanan bir tarifenin vazgeçilmez bulunacağına inanıyorum. ... Bu ülkenin nihai kaderi İmparatorluğa bağlı... Babamın son büyük siyasi kampanyasının ana konusu olan bir politikanın yürütülmesinde rol almayı umuyorum... Ulusal bir partiye dönüştürün ve geçmişte pek çok kişinin bize katılmasını engelleyen o iğrenç Muhafazakar unvanından kurtulun.

-Birmingham'daki seçim adresi (Ekim 1931), alıntılanan Keith Feiling, Neville Chamberlain (1946; 1970), s. 196-197

  • Bu zor zamanlardan geçen tüm ülkeler arasında, sınavı en büyük başarı ölçüsüyle geçen Birleşik Krallık'tır. Durumumuzun zorluklarını -işsizlerin uzun trajedisi, ağır vergi yükü, ticaret ve sanayi ile uğraşanların çetin ve sancılı mücadelesi- küçümsemeden, her halükarda, pek çoklarını daha az şansla kuşatan bu korkudan özgürüz. yerleştirildi, işlerin daha da kötüye gideceği korkusu. Bu korkudan kurtulmamızı büyük ölçüde Bütçemizi dengelemiş olmamıza borçluyuz.

-Avam Kamarası'nda bütçe konuşması (25 Nisan 1933)

  • 1932'de hala ufukta pek çok kara bulut asılıydı. 1933'te, görünüm belirgin şekilde daha parlak olsa da, güzel bir havanın tadını çıkarmak üzere olduğumuza dair yerleşik bir his yoktu. Bugün atmosfer belirgin şekilde daha parlak. Son 12 ayın olayları, Majestelerinin Hükümeti'nin çabalarının meyvelerini verdiğini gösteren sevindirici kanıtlar gösterdi... Kesin istatistikler diyebileceğim şeye bakarsanız, perakende ticaret, tüketim gibi şeylerin işsizlik rakamları ve istatistiklerine bakarsanız. elektrik, ulaşım, demir-çelik üretimi ve konut inşaatı, her durumda kesin bir hareketlilik görüyorsunuz... Çok bilinen iki kurgu eserinin başlıklarından bir örnek almam gerekirse, şimdi elimizde Kasvetli Ev'in hikayesini bitirdik ve bu öğleden sonra Büyük Beklentiler'in ilk bölümünün tadını çıkarmak için oturduğumuzu söyledik.

-Avam Kamarası'nda bütçe konuşması (17 Nisan 1934)

  • Gerçeklere gözümüzü kapamamızın bir anlamı yok. Gerçek şu ki, yaptırımlara dayalı toplu güvenlik politikası denendi, çünkü yükümlülüklerimizi reddetmeye hazır değilsek ve denemeden, Cemiyet'in tüm sistemi ve Antlaşma bir sahtekarlık ve sahtekarlıktı. Bu politika denendi ve savaşı engelleyemedi, savaşı durduramadı, saldırganlığın kurbanını kurtaramadı.

-Londra'daki Grosvenor House'daki 1900 Kulübüne, İtalya-Habeş Savaşı (10 Haziran 1936) üzerine konuşma, The Times'tan (11 Haziran 1936), s. 10

Hakkında söylenmiş sözler

[değiştir]
  • Neville, silahları yığarken tam bir pasifizm argümanlarını ağzına alarak beni rahatsız ediyor.

Clement Attlee, Tom Attlee'ye yazdığı bir mektupta (22 Şubat 1939), Maurice Cowling, The Impact of Hitler'den alıntılanmıştır. İngiliz Politikası ve İngiliz Politikası. 1933-1940 (1975), s. 177

  • O [Churchill'in hükümetinde] Lord Başkandı. Çok yetenekli ve kurnaz ve bize karşı hissedebileceği herhangi bir kinden uzak. Çok sıkı ve iyi çalıştı: iyi bir başkan, iyi bir komite üyesi, her zaman çok iş sever. Onunla çalışabilirsin.

Clement Attlee, Francis Williams, Bir Başbakan Hatırlar: The War and Post-War Memoirs of The Rt Hon kitabından alıntılanmıştır. Earl Attlee (1961), s. 37

  • Önümüzde Schuschnigg'in Naziler tarafından tutuklanması, Fransız kabinesinin düşmesi, Blum'un yeni bir hükümet kurması, Fransız birliklerinin sınırda seferber edilmesi ve Fransız birliklerinin harekete geçmesi gibi birbiriyle alakasız haberlerle birlikte, büyük bir savaşın yaklaşmakta olduğuna ikna olmuştuk. İngiliz halkının, kendi sınıfının çıkarlarını ülkesinin çıkarlarının üstünde tutmaya devam eden Neville Chamberlain'in istifası için yaygarası.

Alvah Bessie, Men in Battle: A Story of American in Spain (1939), s. 72

  • Chamberlain ile ilgili büyüleyici şeylerden biri, ülke tarafından doğru olanı yapmaya çalışmasıydı ve bu konuşmalar boyunca [Barış için Mücadelede] aslında, bazılarını biliyorum, onun nasıl bir durumda olduğunu görebilirsiniz. Hitler'in savaş düşüncesinin ne kadar kötü olduğu gerçeğiyle boğuşmak çok korkunç.

Tony Blair, Simon Schama'nın Downing Street Turu için Simon Schama ile röportaj. Bölüm 2: Kabine Odası (2007), 3:19'da

  • Bu uzun ve şiddetli savaş ayları boyunca, siyasetin iniş çıkışları arasında yirmi yıllık dostane ilişkimizde hiç olmadığı kadar yakınlaşmıştık. Cesaretine ve ruhunun kararlılığına büyük hayranlık duydum. Onun emrinde hizmet ettiğimde asla pes etmeyeceğini hissettim: ve pozisyonlarımız değiştiğinde sadık ve korkusuz bir yoldaşın yardımına güvenebileceğimi biliyordum.

Winston Churchill'den Mrs. Chamberlain'e (11 Kasım 1940), alıntılanan Keith Feiling, Neville Chamberlain (1946; 1970), s. 457