Nazik Erik

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nazik Erik
Nazik erik hoca.jpg
Türk eğitimci, Türkolog
Doğum tarihi 10 Ekim 1919
Doğum yeri Isparta
Ölüm tarihi 25 Ağustos 2012
Ölüm yeri Isparta
Wikipedia-logo-v2.svg Vikipedi maddesi
Notification-icon-Wikidata-logo.svg Vikiveri öğesi

Nazik Erik, (d.10 Ekim 1919, Isparta - ö. 25 Ağustos 2012, Isparta), Türk öğretmen ve Türkolog.

Sözleri[değiştir]

  • Eğer insanın bütün gayreti,yemeye,içmeye,giymeye dönük ise, görev, sorumluluk, gelecek endişesi, vatan-millet sevgisi, sadâkat, hayâ duyguları bilinçli ve iradî değilse o,"insan" olamaz.
  • Beşer ile insan arasında önemli bir fark vardır:Aklını kullanmak!
  • İsterim ki çocuk sadece babasının kazandığını harcayan,anasının pişirdiğini yiyen,kardeşinin hazırladığını giyen biri olmasın:yâni yaşamak için kişisel en küçük çaba göstermeyip,en yakınlarına da başkalarına da asalak durumuna düşmesin.Çünkü yaşamak için daima başkalarına muhtaç olursa onun bırakınız hayvan, bir nebatdan bile farkı kalmaz.
  • Müslüman olmanın şartı beş midir? Bir bakıma evet, bir bakıma hayır! Âmentü'nün esâsı budur elbette! Fakat, Müslüman kalabilmenin şartları bu kadarla sınırlı değildir muhakkak! İslâm'ın şartı; sâdece Allah'a, O'nun varlığına ve birliğine inanmak ve her nefes, O'nun emrettiği gibi yaşayabilmektir... İnsanlık yâni! Onun için: "Aman, pek efendi çocuktur! Rakısı yok, şarabı yok!"; "Aaa... pek dindardır, beş vakit namazındadır..."; "Müslüman adamdır; yalan söylemez, haram yemez!" dediler mi, garibime gidiyor... Bunların hepsi, Allah'ımızın "Kitâb-ı Kerim"inde bildirdiği, her insanın uyması gereken gerçekler değil mi?
Wikipedia-logo-v2.svg
Nazik Erik ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.