Namık Kemal Zeybek

Vikisöz sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Namık Kemal Zeybek (d. 1944, Bayburt, Türkiye), Türk siyasetçi. DP Eski Genel Başkanı.

  • Demokrasi halkın kendi kendisini yönettiği sistemin adı. Ama her sistem gibi bir iç sistem olmazsa kabuktan öteye geçemez. Önce insanların tabiatlarında demokratlık olmalı.
  • En üst derece hakimler arasında Kürtler çok. Bütün siyasi partilerimizin en üst düzey yöneticilerine, geçmişteki ve bugünkü bakanlarımız arasında Kürtler çok. Milletvekillerimiz arasında da... Askeri okullara öğrenci alınırken “Kürt mü değil mi?” diye bakıldığını hiç duydunuz mu? Duymadınız. En üst düzey zenginlerimiz arasında Kürt kökenlilerimizin sayısına bir bakınız.
(27 Aralık 2010 tarihli köşe yazısından)
  • 12 Eylül 1980’de darbecilerin bilgisizce çıkardığı “Başka dilde konuşma yasağı” ile ilgili yasağın ortadan kalkmasında yaptığım uğraşıyı bilenler bilir. İnsanların ana dillerinde konuşmalarını yasaklamak kadar “cahilce zulüm” olamazdı. Ülkemizde var olan bütün ana dilleri, lehçeleri, şiveleri ve ağızları “ortak milli” kültürümüzün zenginlik kaynağı olarak gördüğümü de çok yazdım, söyledim. Onları yok etmeğe çalışmamalı, korumalıyız. “Okullarımızda seçmeli ders olarak bütün diller, lehçeler ve onların edebiyatı, isteyen yurttaşlarımıza öğretilmelidir.
(27 Aralık 2010 tarihli köşe yazısından)
  • “Ana dil, ana dil öğretimi, ana dilde eğitim” söylemlerinden belirtilen sorunun adı “Kürt sorunu” değil, “Kürtçe sorunu”dur. Kürtçe adı altında toplanan lehçeler topluluğun adına, Kürtçe deniliyor. Kürtçenin herhangi bir lehçesinden birkaç cümle bile konuşamayan ama Kürtçülüğü de kimselere bırakmayan kimi yurttaşlarımıza ne dersiniz? Kusurları yüzlerine vurulduğunda “Kabahat bizde mi? TC’de” diyorlar. Bak, bak, bak... Kendilerini nasıl da ucuz savunuyorlar. İnsanlara dillerini devlet mi öğretirmiş? Bu kadar önemliyse ve ana diliniz gerçekten Kürtçeyse niye biraz zahmete girip ana-babanızın dilini öğrenmediniz? İngilizceyi size devlet mi öğretti? Okulda mı öğrendiniz yoksa? Okulda kim yabancı dil öğrenmiş ki?
(27 Aralık 2010 tarihli köşe yazısından)
Wikipedia-logo-v2.svg
Namık Kemal Zeybek ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.