İçeriğe atla

Mustafa Denizli

Vikisöz, özgür söz dizini
Mustafa Denizli
Doğum tarihi 10 Kasım 1949
Doğum yeri Alaçatı
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Mustafa Denizli (d. 10 Kasım 1949), forvet mevkiinde oynamış Türk eski milli futbolcu ve teknik direktör.

Kaynaksız

[değiştir]
 • Kimse merak etmesin biz İstanbul'da Neuchatel'i 5-0 yeneriz! (28 Ekim 1988'de İsviçre'de oynanan ve Neuchatel'in 3-0 kazandığı maç sonrası. Bu sözü, 9 Kasım'daki rövanş maçının 5-0 Galatasaray'ın lehine bitmesine kadar tartışılmış, Denizli'nin unutulmazları arasına girmiştir.)
 • 17 Kasım 1999’da, ‘İrlanda’yı yendik, ama önemli olan içimizdeki İrlandalılar’ı yenmek.’ (Galibiyetle biten İrlanda milli maçı öncesi sert eleştirilerde bulunan futbol yorumcularına gönderme yaparken...)
 • ‘Yüzde 51.’ (Bir maç ya da yarışmada, başında bulunduğu takımın kazanma şansını vurgulamak isterken...)
 • ‘10,5 numara.’ (Beşiktaş oyuncu ararken, transfer edecekleri ismin orta saha-forvet karışımı olacağını anlatırken...)
 • Cevat topun başına geldi... Ben de kaleye bakıyorum, baraja bakıyorum, Cevat'a bakıyorum. Cevat öyle bir noktaya geldi ki, Ahmet'e döndüm, yardımcım Ahmet Akcan'a... Dedim ki "Ahmet şimdi vurursa gol oluyor" dedim... Ve Cevat geldi topa... Vurdu... Vurdu yani!... Vurmadı! (Güler)

("Unutulmaz Maçlar" belgeselinde, dönemin Galatasaraylı oyuncusu Cevad Prekazi'nin Monaco'ya 37 metre mesafeden attığı efsanevi golünü anlatıyor.)

 • ‘Kargalar bana kılavuzluk edemez. O zaman burnumuz kötü yerlere gider. Kargaların çeşitleri vardır; leş kargaları vardır, kılavuz kargalar vardır. İkisinden de hayır gelmez.’ (Kendisini ve takımına yönelik dozu giderek artan eleştirilere cevap verirken...)
 • Rakiplerimizin kadrolarını güçlendirmesi sadece lige heyecan katar, şampiyon yine biz olacağız. ( Rakip takımların yıldız transferler yapmasına üzerine sorulan soruya cevap verirken. )
 • Bizim için önemli değil, Tabata yokkende Gaziantepspor'u 3 defa yenmiştik. ( Bir gazetecinin Beşiktaş'ın farklı kazandığı maç sonrası kazanmanızda ki önemli bir etkende Tabata'nın yokluğu dedikten sonra verdiği cevap. )
 • Onların futbol bilgisi kadar benim unutmuşluğum vardır.Kimse bizim kadar bu takımı düşünemez. ( Yorumcuların takımı hakkındaki acımasızca eleştirilerinden sonra. )
 • Kuş alışıksa kafese döner. ( Bir gazetecinin 'puan kayıplarından sonra hiç kuşun kafesten kaçtığını düşündünüz mü?' sorusundan sonra. )
 • Çok muhabbet tez ayrılık getirir.
 • Bu, Türk futbolunda zincirlerin kırıldığı gündür. Türk insanının kafasının içinin değiştiği gündür. Neuchatel maçı, 5-0'la sonuç olarak bir şey ifade etmeyebilir, benim için etmez de. Ama bunu birinin yapması gerekirdi. B sonuç Galatasaray'la olmuş, Fenerbahçe'yle olmuş... Türk takımlarından birinin bunu mutlaka yapması lazımdı. İşte az evvel de söyledim, çok uzun yıllar boyunca, bizler sporcu olarak, ben bir ecnebi maçında, bana gülen bir hocaya daha rastlamadım! Yüzünde korkuyu, gözlerinde dehşeti okudum ben! Böyle nasıl kazanayım?! ("Unutulmaz Maçlar" belgeselinde 5-0'lık Neuchatel zaferini anlatırken)