İçeriğe atla

Muazzez İlmiye Çığ

Vikisöz, özgür söz dizini
Muazzez İlmiye Çığ
Türk Sümerolog.
Doğum tarihi 20 Haziran 1914 (1914-06-20) (109 yaşında)
Doğum yeri Bursa
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Muazzez İlmiye Çığ (20 Haziran 1914, Bursa), Türk sümerolog.

Sözleri[değiştir]

 • Başörtüsü ilk olarak Sümerler'de genelev kadınları tarafından kullanıldı.
 • Hem de nasıl. Aynı zamanda Sümer mitolojisiyle Türk mitolojisinde de büyük benzerlikler vardır.
 • Orta-doğu'da çıkmış olan tektanrılı, hatta çok-tanrılı dinlerin ana kaynağı Sümerlilere kadar ulaşıyor.
 • Tevrata göre süleymanın her dinden 700 karısı varmış ve onların dinlerini de Süleyman sürdürürmüş.
 • Bana Sümer yolunu açarak bunları açığa çıkarma olanağını sağlayan ölümsüz Atatürk'e şükranla anıyorum.  
 • Bizler kazandığımız şeylerin değerini biliyoruz, çünkü zor elde ettik. Siz bunu ancak kaybettiğinizde anlarsınız!  
 • Sümer kralları, Tanrıların yeryüzündeki vekili sayılıyordu. Bu inanç Hristiyanlıkta papaya, Müslümanlıkta halifeye geçerek sürmüştür.
 • Sümer aşk tanrıçası İnanna akadlarda iştar israilde astarla Yunanlılarda Afrodit romalılarda Venüs adı altında saygı görmüş ve varlığını sürdürmüştür.
 • Efsaneler uzun çağlar içinde yerden yere, ağızdan ağıza dolaşırken, insanlar onları kendi algılarına, düşüncelerine göre çeşitli şekilde anlatmışlar, yorumlamışlar ve yazmışlar.
 • Tam olarak bilmiyoruz, ama Türkler daha eski görünüyor. Genel kanı Sümerler'in de Orta Asya'dan gelmiş olduğu yönünde. Bizim meslektaşların arasında yüzde 90 böyle biliniyor.
 • Sümerlilere göre her insanın kendine ait bir tanrısı bulunuyordu. Bu tanrı o kimsenin bütün isteklerini, dualarını büyük tanrılara iletiyordu. Bu Müslümanlıkta koruyucu melek olmuş.
 • Firavun'un, kendi yerini alacaklar diye Bütün erkek çocukları öldürtmesi olayı, aslında Mısır kaynaklarında bulunmuyor; bu daha sonra Nemrut'un aynı gerekçeyle erkek çocuklarını öldürtme hikayesinden alınmış.
 • Sümerlilerde 7 sayısı çok önemlidir. 7 gün geçmek, 7 dağ aşmak, 7 ağaç, 7 kapı gibi. Aynı şekilde Tevrat ve Kur'an'da da 7 sayısı bolca kullanılmaktadır. Islama göre cennetin 7 kapısı vardır; Sümer yeraltı dünyasının da 7 kapısı bulunuyor.
 • Her fırsatta kötülediğin Cumhuriyetin bütün nimetlerinden yararlanıyorsun! Emine hanım! O rahibe kıyafeti ile de olsun, eşinizin koluna girip ülke ülke dolaşarak Başkanlarının elini sıkmanız bile, o fırsat buldukça kötülediğiniz Cumhuriyeti kuranlar sayesinde. Cahillik ancak çokkkk.. okumakla önlenir, bilesiniz…
 • Bütün yaşamlarını ve sürdükleri saltanatı Atatürk’e borçlu olduklarını bildikleri halde, halka onu unutturmak için Çocuk Bayramını, Gençlik Bayramını, Cumhuriyet Bayramını, Zafer Bayramını ve en son da onun ölüm gününü kaldırmak için ellerinden geleni yapanlar, bir gün bu yaptıkları haksızlığın karşılığını kuşkusuz ödeyeceklerdir.”
 • Sümer tapınaklarında rahipler genel kadın görevi yapıyorlardı. Bunlar Tanrı namına seks yaptıklarından kutsal sayılmış ve diğer kadınlardan ayrılmaları için başları örttürülmüştür. Fakat kızlar, cariyeler ve sokak fahişelerinin örtünmesi yasak, örtünürse ceza var. Böylece meşru seks yapan evli ve dul kadınları da mabet fahişeleri düzeyinde saymışlardır.
 • Sümer'de kralların nasıl sarayları varsa Tanrıların da öyle evleri olmalıydı. Bunun için "Tanrı evi" adı altında görkemli tapınaklar, yanlarında Tanrılarla insanları yaklaştırdığı düşünülen basamaklı kuleler yapılmıştı. Daha sonra bu Tanrı evleri sinagoglara, kiliselere, camilere dönüştü. Camilerin ve minarelerin üstündeki yarım ay, Sümer Ay Tanrısının sembolüdür.
 • İlk insanın çamurdan meydana geldiğini ve hayat nefesi verilerek canlandığını düşünmek kadının erkeğin kaburgasından yaratılmış olduğunu kabul etmek ancak barbarların yaşadığı çağa ait olmalı bunlara inananlar Ay'ın küflü peynirden yapıldığı din kitaplarında yazılsa ona da inanırlar insanlar Adem ile Havva dan üremiş olsalar bu kadar farklı ırklar nasıl meydana gelir ?
 • Atatürk Ülkemizin temeli, benim için. Onu yok saymaya çalışanların kendileri çok kötü bir şekilde yok olacaklardır. Atatürk, tarihte eşi görülmeyen bir devrimci idi. O, halkına dürüstlüğü ile kendini sevdirdi ve yaptırdığı her şeyi halka zorla değil, isteyerek severek yaptı. Atatürk daima doğruyu söylediği için halkımız ona inandı ve onu sevdi, Dış ülkeler de ona inandı ve onu sevdi. Ama şimdi yurdumun ne olacağı düşüncesi beni kahrediyor. Bu güzel ülke, bu güzel insanlar yarın Suudi Arabistan'a dönecek, diye çok üzülüyorum. Bir Atatürk, daha gelmeyecek. Halkımız gözünü açsın, bir daha AKP kazanırsa Türkiye Cumhuriyeti kökünden yok olur, Kılık kıyafet Arap ülkeleri gibi oluyor. Kadınlar çarşafa bile sokulur veya bir iç savaş olur, ülke kan gölüne döner. Komşular bize kaçıyor ama bizim kaçacağımız yer yok. Önümüz çok karanlık.
 • Sümerler bugünkü kültürün temelini kuran bir millet. Evveli yok. Çivi yazısını bulmuşlar ve yaptıkları her şeyi yazmışlar. Mimariyi onlar başlatmış. Kubbe, kemer ve kanallar yapmışlar. Bunlar, fevkalade hesap isteyen şeyler. Matematikte 6’lı sistemi koymuşlar. Bugün hâlâ kullandığımız saat, daire, üçgen hesaplamaları Sümerler’in 6’lı sistemiyle yapılıyor.[1]
 • Sağlık çok önemli. Kötüledi mi moralin bozuluyor. Yapacağın işleri yapamıyorsun. Gerçi ben artık yürümekte biraz zorluk çekiyorum. Dizlerimde sorun var. Yine de eski toprağım, pes etmem![2]
 • Bugün Noel Baba olarak kabul edilen yaşlı adamın gökyüzü tanrısının kötü kardeşi yeryüzü tanrısı olduğuna inanılır. 22 Aralık'ta onun bile iyi olmaya karar vererek kapı kapı dolaşıp hediyeler verdiği düşünülürdü.[3]
 • Ben bugün Ortadoğu coğrafyasında yaşanan tarih katliamına çok üzülüyorum. Tarih yok ediliyor, müzeler yok ediliyor. Ama bunu yapan Batı. Batı, Ortadoğu’daki cahil halkı kışkırtıyor. Müzelerdeki eserleri yağma ettirip kendi müzelerine katıyor. Bu yağmalama da terörün başka bir biçimi. Batı, para ve silah karşılığında bir coğrafyanın tarihini yok ediyor. Ve o medeniyeti de kendi medeniyetine taşıyor.[4]

Kaynakça[değiştir]

 1. "Hapse de atsalar ülkemi AB'ye şikayet etmeyeceğim". Vatan. Erişim tarihi: 23 Ocak 2017. 
 2. "Muazzez İlmiye Çığ: Kızlarıma annem baktı, ben müzedeydim". T24. Erişim tarihi: 23 Ocak 2017. 
 3. "Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ: Yılbaşı kutlaması Türk geleneğinden". Cumhuriyet. Erişim tarihi: 23 Ocak 2017. 
 4. "Ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ: En önemli ihtiyacımız laiklik!". BirGün. Erişim tarihi: 23 Ocak 2017.