Mehmet Şevket Eygi

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mehmet Şevket Eygi
Doğum tarihi 7 Şubat 1933
Doğum yeri Zonguldak
Ölüm tarihi 12 Temmuz 2019
Ölüm yeri İstanbul
Wikipedia-logo-v2.svg Vikipedi maddesi
Notification-icon-Wikidata-logo.svg Vikiveri öğesi

Mehmet Şevket Eygi, Türk gazeteci, makale ve köşe yazarı.

Sözleri[değiştir]

  • Yıllar önce, terörü bitirmek için o bölgede (Güneydoğu) şeriat ilan edilsin demiştim. Ne uçuk bir teklif değil mi?.. Uçuk değil, en isabetli ve doğru tekliftir. Ülkemizi parçalamak, devletimizi yıkmak isteyenlerin bir kısmı sünnetsiz Haçlı Kriptolardır.[1]
  • Bu ülkede militan ateistler çoğunlukta mıdır, azınlıkta mı? Kimse inkâr edemez ki, onlar azınlıktadır. Onların çoğunluktaki Müslüman halka, insan haklarına aykırı olarak baskı yapmaya hiçbir hakları yoktur. Müslümanlar gericiymiş, bunlar halkı uygar yapacaklarmış... Bu gerekçe hezeyandır.
  • Dinimizde elbette Kur'ana, sünnete, şeriata uygun olan doğru ve gerçek tarikat ve cemaatlere (nasibi varsa) katılmak caizdir ama tarikatçılık ve cemaatçilik iyi bir şey değildir. Futbol kulübü holiganlığı, militanlığı gibi tarikatçılık ve cemaatçilik olgun ve akıllı Müslümana yakışmaz...
  • Ermeniler Alevileri kullanmak istiyor... İsrail ve Siyonizm Alevileri kullanmak istiyor. İran, Türkiye Alevilerini Şiî-Caferî yapmak istiyor.
  • Feminist İslâmcı olabilir ama feminist Müslüman olamaz. Çünkü feminizm, İslâm dinine uymayan hayli vahim bozukluklar sergileyen bir ideolojidir. İslâmcılık bir ideoloji, feminizm bir ideoloji... Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş... Lâkin hem mümin olacak hem feminist işte bu biraz zor.
  • Türkiye çeşitlilikler, alt-kimlikler ülkesidir. Türkler, Kürtler, Arnavutlar, Gürcüler, Çerkesler, Abazalar, Pomaklar ve sayısı 78'e varan diğer etnik kimlikler... Sünniler Aleviler... Biz hepimiz Türkiyeliyiz. Türkiye adında çok büyük bir bir gemide seyahat ediyoruz. Bu geminin selamette olması lazımdır ki, denize gark olup hep birlikte boğulmayalım.

Kaynakça[değiştir]

  1. 01.01.2016, "Silahlı ve Sivil PKK" başlıklı yazısı, gazetevahdet.com

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Vikipedi'de Mehmet Şevket Eygi ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.