İçeriğe atla

Martı Jonathan Livingston

Vikisöz, özgür söz dizini
Martı Jonathan Livingston ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.

Martı Jonathan Livingston, Amerikalı yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve sürüyle birlikte olan yaşamını anlatan kısa romanın adı.


  • Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın. Başarmak için ne yaptığını bilmek gerekir.
  • En yüksekten uçan martı, en uzağı görendir.
  • Kural; gerçek doğasını, bilinen tüm rakamları aştığı, zamanın ve mekanın ötesine geçtiği zaman yaşayabileceğini bilmesiydi.
  • Fakat Jonathan’ın sesi birden yükseldi: "Hangi sorumsuzluk kardeşlerim?" diye bağırdı

"Yaşamın gerçek anlamını arayan, bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumluluk sahibi biri olabilir mi? Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi…" Hepsi bir ağızdan: "Kardeşlik bitti!" diye haykırdılar ve onu duymazlıktan geldiler. Ardından arkalarını dönüp çekip gittiler

  • Uçmak, bir martının en doğal hakkı. Özgürlük onun doğasında var. Ve bu özgürlüğü engelleyecek ne varsa; gelenekler, batıl inançlar ya da herhangi bir şekilde sınırlamalar tümü bir kenara bırakılmalıdır.

“Bu sürünün yasası bile olsa kenara bırakılmalı mı?” diye bir ses yükseldi kalabalıktan. “En doğru yasa bizi özgürlüğe götürecek olandır.” Dedi Jonathan. “Başka hiçbir şey değil.”

  • "Bu tür sözleri ancak sıradanlığı onaylayan martılar verir. farklı olmayı öğrenmiş birinin ise böyle sözler vermeye ihtiyacı yoktur."
  • "Onurlandırılmak istemiyorum ben. lider olmayı arzulamıyorum. ben sadece öğrenmek istediğim şeyleri onlarla paylaşmak, ufkumuzun hiç de dar olmadığını göstermek istiyorum."
  • "Cennet bir yer, bir mekan değildir, bir zaman dilimi değildir. cennet öğrenmektir, mükemmelliktir. en iyi hıza ulaştığın an cennete de ulaşmış olacaksın jonathan. ve bu saatte bin mil, bir milyon mil hızla ya da ışık hızıyla uçmak anlamına gelmiyor. çünkü rakamlar sınırları belirler; iyinin mükemmelin sınırları yoktur. mükemmel hıza ulaşmak oğlum, orada olmak demektir.. ..mükemmelliği küçümseyen martılar yavaştır, hiçbir yere gidemezler. mükemmele ulaşmak için uçanlar hızlıdırlar ve her yere gidebilirler."
  • "Hakkımda saçma sapan söylentiler çıkarmalarına ya da beni tanrılaştırmalarına sakın izin verme, olur mu fletch. ben, belki de sadece uçmayı çok seven bir martıyım.. zavallı fletch, gözünle gördüklerine sakın inanma. görünenlerin hepsi sınırlıdır. anlayarak bakmaya, bildiklerinin ötesine geçmeye çalış. o zaman uçmanın anlamını da daha iyi öğreneceksin."