Mansur Yavaş

Vikisöz, özgür söz dizini
Mansur Yavaş
Doğum tarihi 23 Mayıs 1955
Doğum yeri Beypazarı
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Mansur Yavaş, Türk avukat, siyasetçi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı. 1999-2009 yılları arasında Beypazarı Belediye Başkanlığı yapmış olup, 2009, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmuştur ve 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Sözleri[değiştir]

  • İkide bir Deniz Gezmiş'i, hakim katili Yılmaz Güney'i, terörist Kör Eşber'i ve Yaşar Kemal'i kahraman ilan edip ülkücüleri mafya ve çete ilan eden azılılara soruyorum: Bu insanlar mı çete yoksa siz mi çetesiniz?
  • Benim bir tek amacım var. Milliyetçi Hareket Partisi nasıl iktidar olur? Bir oy nasıl fazla alırız? Bir milletvekili nasıl fazla çıkarırız? Bütün arayışım bunadır. Yoksa, mazide hiçbir zaman bizimle olmamış 3-5 kişi yüzünden ve bazı başka partilerdeki makamlar yüzünden hiçbir zaman ben davasını, partisini satacak adam değilim.
  • ...Bunu özellikle anlatmak istiyorum. Biz sizin paranızı harcıyoruz ve devlet memuruyuz. Bakmayın kocaman sıfatlar yakıştırılmasına, protokolde oturulmasına. Bizim herhangi bir memurdan farkımız yok, maaşımızı da siz ödüyorsunuz. Yaptığımız bütün işlerin parası da sizden çıkıyor.[1]
  • ...Bunun bir sorumluluğu olacak elbette. Ankara halkı bizi yetkilendirmiş, bize Ankara'yı emanet etmiş, en iyi şekilde yönetmemizi istiyor. Buna engel olmaya, çomak sokmaya çalışan herkese de mutlaka gereken cevabı verecektir.[2]
  • Masaya çık tepin isterseniz![3]
    Masaya vurarak tepki gösteren AKP grubuna verdiği yanıt
  • Esas siyaset bizim yaptığımız değil, sorumluluk gereği bu yaptığımızdan rahatsızlık duyarak sözde yıpratma faaliyeti başlatmaktır. Ama toplumda karşılığı çok şükür yoktur. Ben rozetsiz başkanlık yapacağıma söz verdim.
  • ... Şimdi, verilen sözlere geliyorum: Hani 150 bin kişiyi atacaktık, PKK'lıları alacaktık, ne oldu?! Açsana ağzını şimdi! Yine söylenenlere göre DHKP-C'liler sayaç okuyacaktı, ne oldu?! Bunlarla mı uğraşacağız? Ankara'ya böyle mi hizmet edeceğiz?!
ABB Meclis toplantısında eleştirilere cevap verirken

Kaynakça[değiştir]