Mançuryalı Aday (film, 2004)

Vikisöz, özgür söz dizini

Mançuryalı Aday (İngilizce özgün adıyla The Manchurian Candidate), Richard Condon'ın yazdığı ve 1959'da yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan, yönetmenliğini Jonathan Demme'in yaptığı 2004 yapımı ABD filmi.

Eleanor Shaw[değiştir]

  • Suikastçı daima ölür, bebeğim. Ulusun yaralarının sarılması için bu gereklidir.

Diyaloglar[değiştir]

Eleanor Shaw: Amerika'yı o na cephe alan herkesten korumak için ne gerekirse yapacağım. İnanam... Bu odada Ulusal Güvenlik Bürosu raporlarını okuyan tek kişi ben miyim?
Kongre üyesi Healy: Ben de okudum.
Eleanor Shaw: O halde sen biliyorsundur. Bir felaketin daha eşiğinde olduğumuzu biliyorsundur. Muhtemelen nükleer ve kendi topraklarımızda.
Kongre üyesi Becket: Yapma Ellie, abartıyorsun.
Eleanor Shaw: Üstelik sıradan teröristler değil, muhalif ulusların gizli ittifaklarından gelecek. Hepsi de bu tek dünyacı Jordan'dan cesaret alıyor. İnsanların özde iyi olduğuna ve bizim gücümüzün utanç verici ya da şeytani olduğuna veya asla kullanılmaması gerektiğine inanan Jordan'dan. Sakın yanılmayın, Amerikan halkı dehşet içinde. Onlar felaketin yaklaştığını biliyor. Hissediyorlar! Ya onlara aynı palavraları yutturmaya çalışırız ya da onları silahlandırırız. Genç, enerjik bir başkan yardımcısıyla silahlandırabiliriz. Onlara coşku, enerji, yürekli bir savaş kahramanı verebiliriz! O yürek ki, çöl karanlığında düşman ateşinde dövülmüş, Amerikalıların yaşamları tehlike içindeyken!

(sadece konuşmalar gelmektedir)
Dr. Atticus Noyle: Kurtarıldığın ve devriyenle beraber karargâha döndüğün zaman, yapacağın ilk işlerden biri ne olacak?
Bennett Marco: Çavuş Shaw'a şeref madalyası verilmesini önereceğim, efendim. O hayatımızı kurtardı. Düşmanı yok etti. Çölü sağ salim geçmemizi sağladı.
Dr. Atticus Noyle: Mükemmel. Ölenler oldu mu?
Bennett Marco: Savaşta her zaman ölenler olur, efendim.

Oyuncular[değiştir]

Mançuryalı Aday (film, 2004) ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.