Mîna Urgan

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mîna Urgan
Doğum tarihi 1 Mayıs 1915
Doğum yeri İstanbul
Ölüm tarihi 15 Haziran 2000
Ölüm yeri İstanbul
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Mîna Urgan (1 Mayıs 1915, İstanbul - 15 Haziran 2000, İstanbul), Türk İngiliz edebiyatı profesörü, yazar, filolog ve çevirmen.

Sözleri[değiştir]

  • Çağımıza uymak zorundayız palavrasına da hiç mi hiç inanmıyorum. Eğer yaşadığım çağın en yüce ideali köşeyi dönmekse; eğer yaşadığım çağ toplumsal adaletsizlik üstüne kuruluysa; eğer yaşadığım çağ inandığım her şeyi yadsıyorsa; eğer yaşadığım çağa bayağılık ve çirkinlik egemense ben böyle bir çağa neden ayak uydurmak zorunda kalayım? Tam tersine baş kaldırırım, direnirim böyle bir çağa karşı. Bu yüzden dinozorlukla suçlanmam da vız gelir bana. Çünkü ben dinozoru tarih öncesi çağların nesli tükenmiş bir hayvanı olarak değil; geçmişin doğruluğu kanıtlanmış ve yadsınamaz değerlerini yeni sentezler yaparak geleceğe taşımayı amaçlayan bir yaratık olarak tanımlıyor, dinozorluğumla övünüyorum.
  • Yalnızlıkların en kötüsü, başkalarının arasında çekilen yalnızlıktır bence.[1]

Hakkında söylenenler[değiştir]

  • Redaksiyon sadece Türkçe’den yapıldı! Mina Urgan benim eski kelimelerim karşısında dehşete düşerek hepsini değiştirdi, ben kıyameti kopardım, yayınevi çaresiz kalıp ne istiyorsan yap deyince ben de birkaç değişiklik dışında eski haline getirdim. Mina Urgan bir de zehir zemberek redaksiyon raporu yazmıştı, onu keşke atmasaydım, ÇEVBİR sitesinde yayımlardık![2]Roza Hakmen (Don Quijote çevirisinin redaksiyon süreci hakkında)

Kaynakça[değiştir]

Mîna Urgan ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.