İçeriğe atla

Kuzey Kore

Vikisöz, özgür söz dizini
Kuzey Kore
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Kuzey Kore, (Korece: 조선; Choseon veya 북조선; Pukchoseon) resmî adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, (KDHC veya Kore DHC) (Korece: 조선민주주의인민공화국; Hança: 朝鮮民主主義人民共和國; Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk), Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nda bir devlet. Yüzölçümü 120.540 km²'dir.

Kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz ile çevrilidir. Başkenti Pyongyang'dır. Kore İşçi Partisi tarafından yönetilen devletin resmi ideolojisi Marksist-Leninist ve Juche temellerine dayalı sosyalizmdir.

Hakkında söylenenler[değiştir]

  • North Korea is a country ruled as a cult. At the center of this military cult is a deranged belief in the leader's destiny to rule as parent protector over a conquered Korean Peninsula and an enslaved Korean people.
Kuzey Kore bir tarikat gibi yönetilen bir ülkedir. Bu askerî kültün merkezinde, liderin fethedilmiş bir Kore Yarımadası ve köleleştirilmiş bir Kore halkı üzerinde ebeveyn koruyucusu olarak hüküm sürme kaderine dair çılgın bir inanç vardır.[1] - Donald Trump

Kaynakça[değiştir]

  1. Remarks to the National Assembly of South Korea in Seoul, South Korea; (8 November 2017), İngilizce Vikisöz'den alınan kaynak.
Kuzey Kore ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.