Kurt Tucholsky

Vikisöz sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kurt Tucholsky
TucholskyParis1928.jpg
Alman gazeteci, yazar
Doğumu
9 Ocak 1890
Berlin, Almanya
Ölümü
21 Aralık 1935
Göteborg, İsveç


 • "Akıllı olmanın avantajı şudur ki, insan istediğinde kendini aptal da yapabilir. Bunun tersiyse oldukça zordur."
 • "SPD'nin adının "Alman Sosyal Demokrat Partisi" şeklinde sürmesi bir talihsizliktir.Eğer 1 Ağustos 1914'ten bu yana (burjuvazinin istediği savaş kredilerini onaylama kararı aldığı gün - Yılmaz Onay 'ın notu) partinin adı da örneğin "Reformist Parti" veya "Küçük Teferruat Partisi" veya "Ailelerin Kahve Ocağı" filan şeklinde değişmiş olsaydı, bu yeni isim birçok işçinin gözünün açılmasını sağlardı, onlar da ayrılıp asıl kendi partilerine, yani işçi sınıfının partisine giderlerdi. Ama ne yaparsınız ki, o dükkan bütün kötü işlerini eski iyi isme sığınarak yürütmekte."
 • "…Bastonunu kontrollü ve güçlü sallaması nedeniyle omuzlarını genç olarak dik tutmaktan tutun da, tedbirli bir sevinç ve kendi edebi çalışmalarını hor görmeye kadar, tam anlamıyla tutarlı 21 yaşında bir insan. Avukat olmak istiyor, …" Franz Kafka 'nın Kurt Tucholsky için 30 Eylül.1911 tarihli günlüğüne yazdıkları.
 • "1926 yılında vefat eden yayıncı Siegfried Jacobsohn 'a, Tucholsky, kendisinin bugüne gelmesindeki tüm katkılarından dolayı teşekkür eder"
 • "Ben 3,5 yıl gücümün yettiğince savaştan kaçtım. (...) Vurulmamak ve vurmamak için her yolu,her aracı denedim - kötü araçları bir kere bile kullanmadım. Ama beni zorlasalardı, hiçbir istisna yapmaksızın, her yolu dener, her aracı kullanırdım: Rüşvete, suç teşkil edecek bir eyleme hayır demezdim. Çok kişi böyle yapıyordu" Askerliği ile ilgili söyledikleri.

– Ignaz Wrobel: Savaşta neredeydiniz bay - ? Die Weltbühne 30 Mart 1926, Sayfa 490

 • "Birgün yürüyüş için bir tane eski ağır bir tüfeği omzuma astım. Bir tüfek? Ve savaşın içinde? Asla, diye düşünüyordum. Ve onu bir barakaya dayadım. Ve orayı terkettim. Hatta bu olay o zamanki derneğimizin de dikkatini çekmişti. Bu işten nasıl sıyrıldığımı bilmiyorum, ama bir şekilde başarıldı. Ve tüfeksiz de oldu." Askerliği ile ilgili söyledikleri.

– Kurt Tucholsky: Yaşanmamış Hayatımız. Mary'e Mektuplar. Reinbek 1982, Sayfa 247

 • "Ses yinelemeli(aliterasyon) takma adlar Berlin'li bir hukukçunun bulduğu isimlerdir. (…) Onun, medeni kanunu,haciz kararlarını ve ceza davalarını anlattığı insanların isimleri A veya B değildi,miras ve miras bırakan da değildi. Onların isimleri, Benno Büffel ve Theobald Tiger; Peter Panter ve Isidor Iltis ve Leopold Löwe ve bu şekilde alfabenin tüm harfleri ile devam eden ses yinelemeli adlardı. (…) Wrobel – bizim hesap defterinin adıydı; ve Ignaz ismi de bana hep çok çirkin geldiğinden,inatla ve büyük bir nefretle, kendini yoketme eylemine ve varoluşumun yeni durumunu vaftiz etmeye başladım. Kasper Hauser'in ise tanıtılmaya gereksinimi yok." Takma adları ile ilgili söyledikleri. Tucholsky bir çok takma ad kullanmıştır.

– Start. "Mit 5 PS" Sayfa 12. Berlin 1928

 • "O zamanlar her iki taraftanda,daha sonra Ruhr'da da olduğu gibi, zaten bozulmuş olan topluma fikirler pompalanıyordu. Ben de bu işe elimi bulaştırdım. Bunu yapmamam gerekirdi. Yaptıklarım için pişmanım." Propaganda gazetesi "Pieron" da çalışması ile ilgili pişmanlığını dile getiren sözleri.

– Ein besserer Herr. "Die Weltbühne" 25. Haziran 1929, Sayfa 960

 • "Biz, soysuz militarizmin başımıza açtığı bu suçu işlemek zorundaydık.Bu utanç verici çağdan,tamamiyle geri dönersek ancak düzene gireriz. Spartaküs değil.Kendi halkını, amacına ulaşmak için,araç olarak gören subaylar da değil. Sonunda ne olacak? Namuslu Alman." Antimilitarist yazılarından.

– Militaria. Offizier und Mann. "Die Weltbühne" 9. Ocak 1919, Sayfa 39

 • "Alman politik cinayetleri son dört yılda sistematik bir şekilde organize olmuştur. (...) Her şey baştan belirlenmiş: Meçhul bir finansör tarafından kışkırtma,suç(sürekli arkadan),üstünkörü soruşturma,sudan bahaneler,birkaç boş laf,yalandan baskılar,hafif cezalar,cezaların ertelenmesi,ayrıcalıklar - "Devam edin!" (...) Bu kötü bir hukuk değil.Bu eksik bir hukuk değil. Bu aslında bir hukuk değil. (...) Balkanlar ve Güney Amerika kendilerinin bu Almanya ile karşılaştırılmasına müsamaha göstermezler" Weimar Cumhuriyeti'ndeki politik cinayetler ile ilgili yazdıkları.

– Prozeß Harden. "Die Weltbühne" 21. Aralık 1922, Sayfa 638

 • Bir kez olsun ayağa kalk! Yumruğunu vur!
Ondört gün sonra tekrar uyuma!
Dışarı, monarşizmin yargıçları,
subayları ve
senden beslenip seni sabote eden,
evlerinin duvarlarına gamalı haç çizen ayak takımı
(...)
Dört yıl süren cinayetler - Tanrı bilir ya yeter
Şu anda son nefesini vermek üzeresin
Göster ne olduğunu.Kendini yargıla
Öl ya da savaş. Üçüncüsü yok anla." Cumhuriyet'e uyarısı

– Rathenau. "Die Weltbühne" 29. Haziran 1922, Sayfa 653

 • "Bay Dr. Rudolf Hilferding, devlet tarafından sosyal demokrasi ile mücadele etmek için Freiheit'ın yazı işlerine getirildi. İki yıl içinde,Freiheit'ı kritik tehlikeli bir gazete olmaktan öyle bir çıkardı ki,ortada ne gazete kaldı ne de tehlike" Freiheit - Özgürlük gazetesi yazı işleri müdürünü yargıladığı yazısından.

-Dienstzeugnisse. "Die Weltbühne" 3. Mart 1925, Sayfa 329

 • "Ve inandıklarını gerçekleştirme olanağı ortaya çıktığı zaman, inandıklarını unutan bu başkan, her şeyin üzerinde azametle oturuyor" SPD başkanıFriedrich Ebert hakkında 1922 yılında Prozeß Harden makalesinde yazdıkları.
 • "Hiç muhalefet yok mu? Bir tane var. Büyük,etkili,ciddi:Antidemokratik,alaycı gülüşlü,adalet fikri için bilinçli adil olmayan sınıf kavgası.Bürokrasiyi temizlemek için sadece bir şey var. Bir kelime ki, egemen sınıfın tüylerini ürperteceği için, burada yazmak istemiyorum. Bu kelimenin anlamı: Kökten değişim. Çekidüzen vermek. Genel temizlik. Havalandırma." Alman yargıçları için yazdıkları

– Deutsche Richter. "Die Weltbühne" 12. 19. ve 26. Nisan 1927

 • "İyilikler, ey insanoğlu,boşa pompa
Kendi hakkını sınıf kavgası ile kazan, sınıfından kopma"

-Geçici bir süre için Tucholsky KPD - Alman Komünist Partisi 'ne yakın oldu ve partiye yakın A.I.Z. - Resimli İşçi Dergisi 'nde işçi sınıfı kavgası ile ilgili propaganda şiirleri yayınladı. Evsizler için Barınak isimli şiirinin,uzun süre akıllardan çıkmayan bitiş dizeleri.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Vikipedi'de Kurt Tucholsky ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.