İçeriğe atla

Kumsal

Vikisöz, özgür söz dizini

Kumsal (İngilizce özgün adıyla The Beach), Alex Garland'ın 1996 tarihli aynı isimli romanına dayanan, yönetmenliğini Danny Boyle'un üstlendiği, psikolojik gerilim-macera türündeki ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı 2000 filmi.

Richard[değiştir]

  • Adım Richard. Daha başka ne bilmek istersiniz? Ailem hakkında bilgi ya da nereden olduğum mu? Bunların hiçbiri önemli değil. Okyanusu geçmekle kalmaz, kendinizi de geçersiniz, aha güzel ve heyecanlı, evet, itiraf ediyorum, daha tehlikeli şeyler bulmak için. Bir uçağın arkasında geçen 18 saatten sonra, 3 aptal film, 2 plastik gibi yemek, 6 bira ve kesinlikle uykusuz kaldıktan sonra nihayet ulaştım... Bangkok'a.
  • Tek bilinen şu ki; herkes aynı fikre sahip. Binlerce kilometreyi sadece TV seyretmek ve evimizin konforunu bulmak için katediyoruz. Bir an için kendimize sormalıyız; bunun mantığı ne?
  • Herkesin değişik şeyler denemesi gerektiğine inanırım; ama her zaman aynı şeyi yapıyoruz.
  • Kendi kendime, etrafa haber yaymanın bir gezginin doğasında olduğunu düşündüm. Ama bütünüyle dürüst olmak gerekirse diğer herkes gibiydim. Büyük bilinmezden korkuyordum. Umutsuzca evimdeki huzuru arıyordum.
  • Birine delicesine aşık olduğunuz zaman onun size göre olduğuna inanmak için bazı nedenler uydurursunuz. Mantıklı nedenler olması şart değil. Geceleyin gökyüzünün fotoğrafını çekmek gibi. Bu uzun maratonda bir takım sinir bozucu alışkanlıklar, sadece bölünmenize neden oluyor. Ama kara sevdanın bulutunda bu, sadece yaşamak istediğiniz anlardır.
  • Hâlâ cennete inanıyorum. Ama artık biliyorum ki orası arayıp bulabileceğiniz bir yer değil. Çünkü orası gidilen bir yer değil. O, bir şeylerin parçasıyken hayatta hissettiğiniz bir andır. Ve o anı bulursanız, sonsuza dek sürer.

Diyaloglar[değiştir]

[François, gökyüzünün resmini çekmektedir]
Richard: Sence evrende başka bir gezegen var, değil mi? Aynı dünya gibi. Öyle ki başka bir sen, şu an resmimizi çekiyor. Şu an kendi fotoğrafını çekiyorsun, paralel bir evrenden.
François: İnanılmaz.
Richard: Evet... Yani oralarda sonsuz dünyalar var, düşlediğin her şeyin gerçek olduğu.
François: Richard, biliyor musun? Bu gösterişli laflar ve zırvalar, Amerikan erkeklerinin Fransız kızlarla yatmak için uydurduğu saçmalıklardır.
Richard: Özür dilerim. Çok iyi becerdiğimi sanıyordum.
François: Bu sadece gökyüzü Richard.
Kumsal ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.