İçeriğe atla

Koku: Bir Katilin Hikayesi

Vikisöz, özgür söz dizini

Koku: Bir Katilin Hikayesi (İngilizce özgün adıyla Perfume: The Story of a Murderer), Alman yazar Patrick Süskind'in Koku isimli romanından uyarlanan, yönetmenliğini Tom Tykwer'ın üstlendiği 2006 yapımı gerilim filmi.

Anlatıcı[değiştir]

  • Sözünü ettiğimiz dönemde şehirler, biz modern insanların hayal bile edemeyeceği denli pis kokardı. Elbette, Paris içlerinde en kötü kokanıydı; çünkü Paris, Avrupa'nın en büyük şehriydi. Paris'in en iğrenç kokan bölgesi de hiç kuşkusuz şehrin balık pazarıydı. Jean-Baptiste Grenouille de 17 Temmuz 1738 tarihinde, krallığın bu en leş kokulu mahallesinde dünyaya gelmişti. Annesinin beşinci doğumuydu. Hepsini burada, balık tezgâhının altında doğurmuştu. Hepsi de ölü ya da yarı ölü doğmuşlardı. Akşam olduğunda hepsi ayıklanmış balık artıklarıyla birlikte nehre doğru süpürülüyordu. Bu da o sıradan günlerden biriydi... ama Jean-Baptiste, farklı bir kaderi seçecekti.
  • Yanında, bütün dünyayı kölesi yapmaya yetecek kadar parfüm vardı. Versailles'a gidip kralın ayaklarına kapanmasını sağlayabilirdi. Papa'ya kokulu bir mektup gönderip kendisini yeni mesih ilan ettirebilirdi. İstese, tüm bunları ve daha fazlasını yapabilirdi. Paradan, terörden ve ölümden daha etkili bir güce sahipti: İnsanların sevgisine hükmetme gücü. Parfümün yapamayacağı tek bir şey vardı. Onu, diğer herkes gibi seven ve sevilen birisine dönüştüremezdi. O da, 'canı cehenneme' diye düşündü. Dünyanın da, parfümün de kendisinin de canı cehenneme.
  • Jean-Baptiste en sonunda konuşmayı öğrendiğinde gündelik konuşma dilinin, içinde biriken koku alma deneyimini anlatmaya yetmediğini anladı.

Oyuncular[değiştir]

Koku: Bir Katilin Hikayesi ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.