Karen Armstrong

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karen Armstrong
Doğum tarihi 14 Kasım 1944
Doğum yeri Worcestershire
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
  • Eğer sadece kendi çevrenizi seviyorsanız burada bir menfaat arayışı ve bir tür kendini yüceltme duygusu vardır.
  • Fundamentalizm din ve siyaseti birbirinden ayıran modern laik topluma karşı bir başkaldırıdır. Nerede bir Batılı laik devlet kurulsa, dindar bir karşı-kültürcü hareket ortaya çıkmıştır. Fundamentalistler modern kültürden dışlanan dini yeniden merkeze getirmek istiyor. Yahudi, Hıristiyan ya da Müslüman, fundamentalizmin tüm çeşitlerinin kökeninde yok edilme korkusu yatar. Fundamentalistler laik ya da liberal toplumun kendilerini yok etmek istediğine inanır. Bu bir paranoya değil: Yahudi fundamentalizmi iki önemli olayı temel alır; ilki Nazi soykırımı, ikincisi ise 1973’teki Yom Kippur Savaşı. Orta Doğu’nun bir bölümünde laiklik öyle hızlı ve agresif bir biçimde kuruldu ki, öldürücü bir saldırı gibi algılandı.
  • İsrail-Filistin sorununa İsraillilere güvenlik, Filistinlilere de adalet ve özerklik sağlayacak bir çözüm geliştirilmelidir. Artık yozlaşmış, diktatör rejimlere destek verilmemelidir. El-Kaide gibi gruplar için mükemmel bir fırsat olan Irak’taki mevcut kaosu sona erdirecek adil bir çözüm bulunmalıdır. Ebu Gureyb ve Guantanamo tekrar yaşanmamalıdır. Afganistan ve Filistin’e para akıtılmalıdır. Keşmir’de bir çözüm bulunmalıdır. Ucuz petrol için kısa vadeli çözümlere son verilmelidir. Irak’ta ve geçen yaz Lübnan’da gördük ki artık büyük ordularımız gerilla ve terör saldırılarına karşı etkili değil. Diplomasi çok önemli. Fakat Batı’nın kuşkuları öylesine sabit ki, belki de her şey için çok geç olacak.
  • Üç İbrahimi din olan Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam üç farklı doğrultuya sahip ama ortak bir dini gelenek olarak görülebilir, hatta görülmelidir. Ben bu üç dini daima bu şekilde gördüm, hiçbirini diğerinden üstün tutmadım. Hepsinin kendine has üstünlükleri, kendine has kusurları var. Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar aynı tanrıya inanıyor ve aynı ahlaki değerlere sahipler.[1]

Kaynakça[değiştir]

Karen Armstrong ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.