İçeriğe atla

Kandemir Konduk

Vikisöz, özgür söz dizini
Kandemir Konduk
Doğum tarihi 4 Eylül 1945
Doğum yeri İstanbul
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Kandemir Konduk, (d. 4 Eylül 1945, İstanbul), oyun yazarı, senarist.

Sözleri[değiştir]

  • 26 yaşındaydım. Altan Erbulak'ın bir yazısını okudum, yeni oyunlar aradıklarını söylüyordu. Tersane'den üç ay ücretsiz izin aldım ve koca bir yaz mevsiminde bahçemizdeki akasya ağacının dibinde oturup Yüzsüz Zühtü adlı oyunu yazdım. Sonra da Altan Erbulak'ın kapıcısına teslim ettim. Fotokopisini bile almadım. Param yoktu ki. Kaybolsa, orijinali yoktu. Neticede Altan Erbulak, bu yazdığım oyunu oynamaya karar verdi. Oyun yazarlığım böyle başladı.
  • İnsanların gülme nedenleri birkaç maddede toplanıyor. Bir kere, kendi başına gelmesini istemediği şeylere gülüyor insanlar. Tersliklere gülüyor. İnsanlar Türkiye'de gülünecek halde ama kendilerinin güldüklerini sanmıyorum. İnsanların gülmeleri için mutlu olmaları gerekir. Bence insanlarımız asıl mutlu olunca güleceklerdir.
  • Gülmenizi kısıtlayan o şeylerin adı toplumsal baskı olabilir, aile terbiyesi (!) olabilir, yerleşik ahlak (!) anlayışı olabilir, bireysel eksiklikler, çekingenlikler ya da kimi üzüntüler, sıkıntılar, yoksulluklar, problemler olabilir... Bunlarla boğuşurken bile gülmeyi unutmamaya çabalayın.
  • Benim 23 tane oyunum sahnelendi. Pek çoğunu ünlü tiyatrocular oynadı. Yasaklar en sevdiğim oyunumdur diyebilirim.