İçeriğe atla

K-PAX

Vikisöz, özgür söz dizini

K-PAX 2001 yılında, Charles Leavitt ve Gene Brewer tarafından kaleme alınıp yönetilmiş bir fantastik bilim kurgu filmidir.

Ernie[değiştir]

  • Ölmek kontrolümüz dışında. Ondan korkarak hayatını neden harcayasın ki?

Prot[değiştir]

  • Trenle gelmedim.
  • Hoşçakal, merhaba. (Prot, ışık hızıyla seyahatin nasıl oduğunu gösterirken.)
  • Bak, eğitimli birisin Mark, aklındakileri biraz tekrarla.Bunun farkında mısın?
  • Sabun köpüğü yuvarlaktır;çünkü o enerjisi en yetkin olan biçimdir.Bu nedenle, gezegeninizde size benziyorum.K-Pax'de bir K-Paxliye benzerim.
  • Zaman herkes için tükeniyor.
  • Sana bir şey söylemek istiyorum, Mark, henüz bilmediğin bir şey, fakat biz k-pax'liler, bunu keşfedebilecek kadar uzun zaman var olduk. Evren genişler, sonra ilk halini alıncaya kadar çöker, ve sonra tekrar genişler. Bu süreci sonsuza dek tekrarlar. Bilmediğin şey ise, evren bir daha genişlediğinde, her şey şu andaki gibi olur. Bu sefer yaptığın hatalar neyse, bir sonraki sefer de aynılarını yaşarsın. Yaptığın her hatayı. Tekrar ve tekrar yaşarsın, sonsuza kadar. Bu yüzden, sana tavsiyem; bu sefer doğruyu yap, çünkü tüm elindeki, bu seferdir.

Diyaloglar[değiştir]

Dr. Paul: Doğruyu yanlışı nasıl biliyorsun?
Prot: Doğruyu ve yanlışı evrendeki her varlık bilir.

Prot: K-Pax’de ailelerimiz yoktur.
Rachell: Ne kaçırdığını bilsen.

Dr. Paul: Ne yani ışık hızında ilerleyerek mi dünyaya geldiğinizi söylüyorsunuz?
Prot: Aaa hayır, o sümüklü böcek hızıyla hareket etmiyoruz biz. Öyle olsaydı gezegeninize gelmem 1000 senemi alırdı, değil mi?
Dr. Paul: Hmm peki gezegenimizde bir zamanlar yaşamış olan Einstein isminde bir insanın “hiçbir cisim ışık hızına ulaşamaz” şeklinde bir iddia ortaya attığını söylesem size, ne derdiniz?
Prot: Korkarım yanlış anlamışsınız onu, sayın Paul. Size Mark diyebilir miyim? Bakın Mark, Einstein aslında hiçbir cismin ışık hızına çıkartılmayacağını söyler, çünkü bu durumda kütlesi sonsuz olacaktır. Fakat o, ışık hızında, veya daha da hızlısı, takyon hızında hareket eden cisimler için bir şey demiyor.

Dr. Paul: Bak K-Pax’den olduğuna inanmıyorum. Benim kadar insan olduğuna inanıyorum desem?
Prot: Torzian kullanmalısın derim, doktor.

Oyuncular[değiştir]

K-PAX ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.