John Maynard Keynes

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
John Maynard Keynes
Doğum tarihi 5 Haziran 1883
Doğum yeri Cambridge
Ölüm tarihi 21 Nisan 1946
Ölüm yeri Firle
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
John Maynard Keynes

John Maynard Keynes, (d. 5 Haziran 1883, Cambridge - ö. 21 Nisan 1946 Sussex, İngiltere) radikal düşünceleriyle ekonomide çığır açan İngiliz iktisatçıdır.


  • Uzun vade kavramı olaylara bakışımızı yanlış yönlendirir. Çünkü uzun vadede hepimiz ölmüş olacağız.
  • Ekonomik durgunluğun yenilmesi için gerekirse devlet çukur kazdırıp sonra da o kazdırdığı çukurları doldurtmak durumundadır.
  • Güçlük yeni fikirlerden değil, bizim gibi yetişmiş olan herkesin beyninin bütün kıvrımlarına yerleşmiş bulunan eski fikirlerden kurtulmada yatıyor.
  • Lenin, parayı yok etmenin kapitalist sistemi ortadan kaldırmanın en iyi yöntemi olduğunu söylemiş. Sürekli bir enflasyon artışında, devletler vatandaşların varlıklarının önemli bir kısmına gizlice/fark ettirmeden el koyabilir. Üstelik böyle el koyma keyfîdir ve birçokları fakirleşirlerken bazıları zenginleşir. Servetin bu keyfi düzenlemesi sadece emniyeti değil, mevcut servet dağılımının adil oluşuna itimadı da sarsar. Haksızca hatta arzu ve beklentilerinin ötesinde başlarına devlet kuşu konanlar, enflasyonizmin proleter kadar fakirleştirdiği burjuvazinin nefret objesi ‘vurguncular’ olurlar. Enflasyon devam edip de paranın gerçek değeri aydan aya amansızca dalgalandığında, en nihayet kapitalizmin temelini oluşturan alacaklı ile borçlunun arasındaki bütün o daimi ilişkiler neredeyse anlamsızlaşacak denli kökünden bozulur. Ve, servet edinme yöntemi piyango ve kumara kadar düşer.
    Lenin, kesinlikle haklıydı. Toplumun var olan temelini devirmenin parayı yok etmekten (başka) daha kesin ve daha zekice bir yordamı yoktur. Süreç, ekonomi yasasının bütün o gizli güçlerinin yıkımı tarafındadır ve bu milyonda bir kişinin (dahi) teşhis edemeyeceği şekilde olur.
    • The Economic Consequences of the Peace (1919), Chapter VI, pg.235-236 :Full text online

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da John Maynard Keynes ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de John Maynard Keynes ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.