İçeriğe atla

Jesse Jackson

Vikisöz, özgür söz dizini
Jesse Jackson
Doğum tarihi 8 Ekim 1941
Doğum yeri Greenville
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Jesse Louis Jackson (d. 8 Ekim 1941), Amerikalı siyasetçi, insan hakları aktivisti ve Baptist pastörüdür.

Sözleri[değiştir]

 • Ben önemli biriyim. Önemli biriyim. Ben Tanrı'nın bir çocuğuyum. Eğitimli olmayabilirim ama önemli biriyim. Hiç param olmayabilir ama ben önemli biriyim. Her gün biftek yemiyor olabilirim ama ben biriyim. Sizin göründüğünüz gibi görünmeyebilirim ama ben biriyim.
  • Washington DC'deki Yoksul Halk Kampanyası yürüyüşü sırasında (21 Mayıs 1968)
 • Politikacılar kürtajı büyük ölçüde daha fazla insanı beslemek, giydirmek ve eğitmek için gerekli parayı harcamak istemedikleri için savunuyorlar... Mahremiyet hakkının yaşam hakkından daha üstün olduğunu savunanlar var. Ben bu görüşü paylaşmıyorum... Köleliğin temelinde bu vardı. Çiftlikteki kölelerin varlığını ya da onlara yapılan muameleyi protesto edemezdiniz çünkü bu özel bir konuydu ve bu nedenle ilgili hakkınızın dışındaydı.
 • Eğer aklım bunu kavrayabiliyorsa, eğer kalbim buna inanabiliyorsa, bunu başarabileceğimi biliyorum çünkü ben biriyim! Bana saygı gösterin! Koruyun beni! Beni asla ihmal etmeyin! Ben önemli biriyim! Zihnim bir inci! Dünyada her şeyi öğrenebilirim! Kimse bizi kurtaramaz, bizden, bizim için, bizden başka! Ben öğrenebilirim. Bu mümkün. Öğrenmeliyim. Bu ahlaki. Öğrenmek zorundayım. Bu zorunludur.
  • Anderson, Indiana'daki Anderson Koleji'nde yapılan konuşma (4 Mart 1979), David G. Myers ve Malcolm A. Jeeves'in Psychology Through the Eyes of Faith (1987) adlı kitabında alıntılanmıştır. İlk cümle Napoleon Hill'in bir sözünün değiştirilmiş halidir: "İnsan zihni neyi tasavvur edebilir ve neye inanabilirse, onu başarabilir."
 • Hymie'nin tek konuşmak istediği şey İsrail. Hymietown'a her gittiğinizde tek konuşmak istedikleri şey bu.
  • Washington Post muhabiri Milton Coleman'a (25 Ocak 1984) anti-semitik bir hakaret içeren bir açıklama. Bkz Coleman (10 Nisan 1984) "İyi bir muhabir etiği diğer düşüncelerin önüne koymalıdır" The Milwaukee Journal
 • Teslim olmamalısınız. Oraya ulaşabilir ya da ulaşamayabilirsiniz ama sadece nitelikli olduğunuzu bilin ve dayanın. Asla teslim olmamalıyız. Amerika gittikçe daha iyi olacak. Umudunuzu canlı tutun!
  • "Umudunuzu Canlı Tutun", Demokratik Ulusal Kongre konuşması (19 Temmuz 1988)
 • Hayatımın bu aşamasında benim için sokakta yürürken ayak sesleri duymak ve soygun hakkında düşünmeye başlamaktan daha acı verici bir şey yok. Sonra etrafıma bakıyorum ve beyaz birini görüyorum ve rahatlıyorum.... Yaşadığımız onca şeyden sonra. Kendi sokaklarımızda yürüyemeyeceğimizi düşünmek bile ne kadar aşağılayıcı!
  • PUSH Operasyonu'nun Chicago'daki bir toplantısında yapılan konuşma (27 Kasım 1993). Alıntı "Suç: New Frontier - Jesse Jackson Calls It Top Civil-Rights Issue" Mary A. Johnson, 29 Kasım 1993, Chicago Sun-Times (üç nokta orijinalinde). Kısmen alıntı: "In America; A Sea Change On Crime" Bob Herbert, 12 Aralık 1993, New York Times.
 • Bu ülkede bir rejim değişikliğine ihtiyacımız var.... Irak'a önleyici bir saldırı başlatırsak tüm ahlaki otoritemizi kaybederiz.
  • Brian Dakss (26 Ekim 2002) "Shades Of The Sixties" CBS News'de yayınlanan Irak Savaşı karşıtı konuşma
 • Barack bu inanç temelli konuşmasında siyahları aşağılıyordu. Taşaklarını kesmek istiyorum. Barack, siyahları aşağılayarak konuşuyor.
  • Jesse Jackson, mikrofonunun kapalı olduğunu düşünerek, Fox News Channel'da Obama'nın inanç temelli girişimi üzerine;[1]
 • Ülkenin dört bir yanındaki okullar bugün Dr. Martin Luther King Günü'nü kutluyor... Pek çok okulda King'in Lincoln Anıtı'nda yüz binlerce kişinin önünde yaptığı tarihi "Bir Hayalim Var" konuşması gösteriliyor... Dr. King'in kararlılığı hepimiz için ama özellikle de gençler için harika bir örnek teşkil etmektedir. Öğretisinin bilgeliği, davasının adaleti ve bağlılığının yoğunluğu ile Amerika'nın dönüşümüne yardımcı oldu. Bugün, Dr. King'in örneği her zamankinden daha önemli. Eşitsizlik yeni uç noktalara ulaştı. Irksal ve etnik korkuları ve bölünmeleri kasıtlı olarak körükleyen bir başkanımız var. Siyaset sertleşti, partizanlaştı ve giderek aşırı ve çoğu zaman nefret dolu söylemlere dönüştü. Halihazırda dünyanın açık ara en büyük askeri bütçesi olan Pentagon'a her geçen gün daha fazla harcama yapıyor ve gıda pullarından Medicaid'e, toplu konutlardan yoksul okullara ve öğrencilere yönelik yardımlara kadar savunmasızlara yönelik programlarda kesintiye gidiyoruz. Sonuçta elimizde güdümlü füzeler ve yanlış yönlendirilmiş gençler kalıyor; trajik bir israf. Bugün, ırk, bölge ve din ayrımı yapmadan örgütlenen yeni bir Yoksul Halk Kampanyası inşa ediliyor. Eyalet yasama meclislerine yürüyor ve şimdi Washington üzerindeki baskıyı arttırıyor. Mesele sağ ya da sol değil, doğru ve yanlış meselesidir. Dr. King bizi ruhlarımızın iyi meleklerini ifade etmeye çağırdı. Şimdi, onun hayatını kutlarken, verdiği dersleri uygulamaya koyarsak iyi etmiş oluruz.
  • Jesse Jackson (20 Ocak 2020) Dr. King Bizi Ruhumuzun İyi Meleklerini İfade Etmeye Çağırdı Chicago Sun Times