İçeriğe atla

Issız Adam

Vikisöz, özgür söz dizini

Issız Adam, yönetmenliğini Çağan Irmak'ın yaptığı aynı zamanda başrollerinde Melis Birkan ve Cemal Hünal'ın birlikte oynadığı 2008 yapımı Türk dram sinema filmi.


  • Karda donmak üzeresin, uyumak tatlı geliyor ama sen öldüğünün farkında değilsin.
  • Sen dizlerime yattın, ben bir hikâye anlattım ve sen büyüdün.

Replikler

[değiştir]
Alper: Şunu bil, sen hayatımdaki en güzel şeydin.
Ada: Bir şey söyleyeceğim, sonra da gideceğim. Karda donmak üzeresin, uyumak tatlı geliyor ama sen, öldüğünün farkında değilsin.

— Sen dizime yattın, ben bir hikaye anlattım ve sen büyüdün.

— Biliyorum sevgilim, hiç kimse yok. Olmayacak. Başkalarının çocuklarını ,hayatlarını, bedenlerini ödünç alacaksın geri vermek üzere. Ve hep ıssız kalacaksın.

— Neden ikinci el kitapları seviyorsun? "Yaşanmışlıkları yüzünden. Başkalarına ait izler bulmayı seviyorum. Notlar, telefon numaraları, sayfaların içinde unutulmuş bir iki şey. Onların hikayelerini, kimlere ait olduğunu düşünmeyi çok seviyorum. Yeni hayatlar yaratıyorum kafamda… Düşlerimde…


Ada: Sarhoş olmadan önce mi aldın çiçekleri sonra mı?
Alper: Ne fark eder?
Ada: Bir kadın için çok şey fark eder.

— Tepkisiz kalamıyorum. Belki, hasta olacak derecede, haksızlıkları kafama takıyorum. Buraya geliş amacım, tanıdık çevreden uzak durmak ve bu tür şeylerle karşılaşmamaktı. Ama anladım ki, nereye gidersen git, çevrende insanlar oldukça, bu tür şeyler bitmek bilmeyecek.

— Bir yerden başlamalıydı hayata. Bilmediği, görmediği ve kimseyi tanımadan bir yer olmalıydı, gideceği yer.

— Sen oradaydın ve benimle tanışacağını henüz bilmiyordun.

  • "Biliyorum sevgilim, hiç kimse yok. Olmayacak. Başkalarının çocuklarını, hayatlarını, bedenlerini ödünç alacaksın. Geri vermek üzere ve hep ıssız kalacaksın."
  • "Karda donmak üzeresin, uyumak tatlı geliyor ama sen öldüğünün farkında değilsin."
  • "Ben zaman zaman gidip bakıyorum o sokağa. Her şeyin eskisi gibi olduğunu düşünüyorum. Orda öylece duruyorum. Senin içerde oturduğunu ve hala küçük kahramanlar yaptığını düşünüyorum. Kendimi aldatıyorum."
  • "İnsanlar hayal kırıklığına uğratır. Doğa asla."
Ada: Sen nasılsın, nasıl gidiyo her şey? Restoran falan devam değil mi?
Alper: İyiyim, çok iyiyim. Her şey yolunda. (Hiç iyi değilim Ada. Seni hiç unutmadım. Bunların olacağını hiç düşünmemiştim. Yarım yamalağım, her şey bombok. Sen atlattın mı yoksa benden intikam mı alıyosun? Gülümsüyosun. Gerçek mi? Hiç böyle olacağını düşünmemiştim. Senden ayrılığım ilk günler kuş gibi hissetmiştim kendimi. Sana da ve kendime de iyilik yaptığımı düşünmüştüm. Ta ki ufacık bir şey beni darmadağın edene kadar... Sana ait ufacık bir toka alay etti benimle o gün. İşte o sabah seni ve neleri kaybettiğimi anladım. Bi daha sen olmayacaktın. Bi daha bunları yaşayamayacaktım ben başkasıyla. Hayat alay etmeye devam etti benimle. Sana benzeyen yüzler, kokuna benzeyen kokular, sesine benzer sesler çıkardı karşıma. Ya da bana mı öyle geldi ne. Bilmem. Biliyor musun bi' gün nerde kaybettiğini bilmediğin o küçücük saç tokası hala cebimde durur.)


Issız Adam ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.