Hulki Cevizoğlu

Vikisöz, özgür söz dizini
Hulki Cevizoğlu
Doğum tarihi 1 Mayıs 1958
Doğum yeri Giresun
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Mustafa Hulki Cevizoğlu (d.1958, Tirebolu, Giresun), Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı

  • Bu anlattığınız biçimde yeni bir kitap hâlinde bunu sunarsanız herhâlde akılda kalıcı yeni bir travma yaratabilir o da. Çok faydalı bir travma olabilir bu.
Cengiz Özakıncı'nın Atatürk hakkındaki yazacağı yeni kitaptan bahsederken. Aynı zamanda Dengir Mir Mehmet Fırat'ın "Atatürk devrimleri travma yarattı" sözünü tiye alıyor.
  • Tarihçileri ötüp duruyordu Ermenistan'ın gel dedi bizim Tarih Kurumu istediğini yapacağız, Türkiye'deki herhangi bir mezarı birlikte açalım dedi, tık yok!
  • Bu sözlediğiniz gibi dil devrimini batıdan mı aldı Karamanoğlu Mehmet Bey'den mi, laikliği batıdan mı aldı Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey'den mi aldı? Hakkında tek bir kitap yazarsanız...
  • Bir daha söyleyelim. Avrupa Birliği bir siyasi proje. Siyasi projenin Türkiye üzerindeki sömürgeci emellerini eleştirmek çağdaşlığa düşman olmak demek değil. AB'nin Türkiye'yi dışa kapıyor. Sen benim kumam oalcaksın diyor. Biz de çağdaşlıktan yanayız yalnız çağdaşlık AB demek değildir. AB tarihin çöplüğünde yer alan birçok siyasi birlik gibi bir siyasi birlik şu anda da bölünmek üzere.
  • İnsana sormazlar mı bizim Sevr'in ne olduğunu anlamamız için, Lozan Antlaşması'nın büyüklüğünü anlamamız için, meclisin kütüphanesine mi gitmemiz gerekir? Politikacılar daha önce meclis kütüphanesinden mi mezun oldular? Bunların üniversiteleri yok mu? Atatürk'ü oraya gitmeyen bilemeyecek mi? Ya da sayın Dengir Fırat bugüne kadar meclis kütüphanesinden 24 saat çıkmadı da mı Atatürkçülüğü öğrendi? Böyle bir şey olabilir mi? Sevr'i Lozan'ı bilmiyorlar diyor, Atatürkçülüğü bilmiyorlar diyor ama kendisinin anladığı Atatürkçülük nedir onu biz de bilmiyoruz.
Mehmet Fırat'ın Atatürk ilkerini biliyorlarsa mecliste anırırım sözü üzerine olan yorumu.
  • Sayın Fırat'ın sözü doğruysa yani Sevr ve Lozan'ı günümüz diline çevirme konusunda eksiklikler varsa bunu en son söyleyecek Sayın Fırat'ın kendisi. İktidar partisinin genel başkan yardımcısı. Hükûmeti idare eden insanlardan bir tanesi. AKP hükûmeti çevirttirsin biz de okuyalım. Ama biz okuduk, AKP'ye bırakmadan biz biliyoruz Sevr'i Lozan'ı da. Şahıs olarak değil. Asılları çevirsinler dağıtsınlar. Biz de alkışlıyalım. Kimseye bir kinimiz garezimiz yok burada ama bunu söyleyecek en son kişi kendisi. Milli Eğitim Bakanlığı yapsın bunu, yaptı mı? Eğitimin millîsi olmaz diyen bir müsteşar oradaydı, millîsi olmaz deyince Atatürk olmaz anlamına geliyor bu. Eflatun'un kitabını çevirecek yerde Nutuk'u çevirsin dağıtsın. Başımıza bunlar geldi Atatürk bizi kurtardı.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Vikipedi'de Hulki Cevizoğlu ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.