Hinduizm

Vikisöz, özgür söz dizini
Hinduizm
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Hinduizm, çok kapsamlı inanç ve yaşam felsefesinin toplamıdır. Özellikle Hindistan, Nepal ve Bangladeş'te yaygındır. Günümüzde yaklaşık 1.25 milyar inananı ile Hristiyanlık ve İslam'dan sonra üçüncü sırada yer alan Hinduizm inancının neredeyse tüm takipçileri Hindistan ve çevresinde bulunmaktadır. Hinduizmin tek tanrılı dinlerle ortak bir yanı olmayıp içinden Budizm ve Zen Budizmi gibi farklı yollar çıkmıştır.

  • Hinduizm'in ebedi, her şeyi kapsayan ve her duruma uyacak kadar esnek olduğunu söylediğimde Hinduizmi doğru anladığımı düşünüyorum. — Mahatma Gandi.

Hinduizm, eski zamanlarda Hint alt kıtasında ortaya çıkan ve uygulayıcılarının çoğu tarafından sıklıkla Sanātana Dharma (सनातन धर्म) olarak adlandırılan, "ebedi ilke" anlamına gelen Sanskritçe bir deyim olan dini bir gelenektir. 1 milyardan fazla inananı ile en popüler dinlerden biri olarak kabul edilir ve genellikle "en eski din" olarak anılır.

tırnak[değiştir]

  • "Hinduizm çalışmasının en zenginleştirici ancak sinir bozucu yönlerinden biri, devasa dini yazılar topluluğudur. Acemi bilgin, kafa karıştırıcı ve çoğu zaman çelişkili fikirler sunan çok sayıda kutsal literatürle karşı karşıyadır. Hinduizm çok eski bir din olduğu için, metinsel mirası önemli bir zaman içinde derlenmiştir. En önemlisi, Hinduların kutsal kitapları birbirinin yerine geçmez, bunun yerine geniş bir kutsal bilgi yığını oluşturur."
Stuart Abbott, Hindu Goddess: Belief and Practices (2009)
  • "Hindu çoktanrıcılığı gerçekten çok tanrıcılık değil, kılık değiştirmiş tek tanrıcılıktır."
Richard Dawkins, The God Dilusion (2006)
  • "Bu dünyada Hinduizm aracılığıyla ışık, neşe ve huzur bulmaktan başka bir dileğim yok."
Mahatma Gandi
  • "Hinduizm sadece bir inanç değildir. Tanımlanamayan, ancak deneyimlenmesi gereken akıl ve sezginin birleşimidir. Kötülük ve hata nihai değildir. Cehennem yoktur, çünkü Allah'ın olmadığı bir yer vardır ve O'nun sevgisini aşan günahlar vardır demektir."
Sarvepalli Radhakrishnan
  • "I am proud to belong to a religion which has taught the world both tolerance and universal acceptance. We believe not only in universal toleration, but we accept all religions as true."
Swami Vivekananda, Dünya Dinleri Parlamentosu'ndaki Konuşma (1893)

Ayrıca bakınız[değiştir]