İçeriğe atla

Hannibal (film)

Vikisöz, özgür söz dizini

Hannibal , 2001 yapımı Ridley Scott'un yönetmenliğini üstlendiği psikolojik gerilim filmi. Yazar Thomas Harris'ın aynı isimli Hannibal romanından uyarlanmıştır. 1991 yapımı Oscar Ödüllü Kuzuların Sessizliği filminin devam filmidir. Filmin başrollerini Anthony Hopkins, Julianne Moore ve Gary Oldman paylaşır. Film, Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya'da geçmektedir.

Dr. Hannibal Lecter

[değiştir]
  • Taklacı güvercinleri bilir misin, Barney? Taklacı güvercinler hızla göğe yükselirler. Sonra takla atıp aynı hızla toprağa doğru düşerler. Sığ taklacılar vardır bir de derin taklacılar. İki derin taklacıyı çiftleştiremezsin, yoksa yavruları yere kadar süzülür, çakılıp ölürler. Ajan Starling derin taklacıdır. Umarım annesi ve babasının ikisi birden öyle değildir.
  • [Clarice Starling'e yazdığı mektupta] Sevgili Clarice...Gözden düşmeni ve herkesin önünde küçük düşürülmeni ilgiyle izledim. Kendi başıma gelenleri, hapse atılmamdan doğan rahatsızlığı saymazsam, doğrusu pek umursamamıştım. Ama sen bu bakış açısına sahip olmayabilirsin. Zindandaki görüşmelerimizde gece bekçisi olan babanın senin değer sisteminde önemli bir yer tuttuğu dikkatimi çekmişti. James Gumb'ın modacılık kariyerine son vermekteki başarın sanırım babanı memnun edeceğini düşündüğün için sana kıvanç vermişti. Ama şimdi,ne yazık ki FBI ile aran açıldı. Gözden düşmenin babanı utandırdığını mı düşünüyorsun ? Onu basit tabutunun içinde senin başarısızlığın ve parlak bir kariyer umudunun sona ermesi karşısında yıkılmış olarak görüyor musun ? Bu aşağılanmanın en kötü tarafı nedir, Clarice? Başarısızlığının anne-babanın anısını nasıl etkileyeceği mi? En çok korktuğun şey, artık insanların onları ve bu arada belki seni de gerçekte beş para etmez fukara beyazlar olarak görmeleri mi? Bu arada, FBl'ın sıkıcı web sitesinde büronun sıradan suçlular arşivinden En Çok Aranan 10 kişi listesine terfi ettirildiğimi gördüm. Bu bir rastlantı mı, yoksa davayı yine sana mı verdiler? Öyleyse, yaşasın, çünkü artık emekliliğe veda edip tekrar toplum hayatına dönmeliyim. Seni karanlık bir bodrum katında oturmuş kâğıtlarla ve bilgisayar ekranlarıyla çevrili olarak hayal edebiliyorum. Doğru mu? Lütfen gerçeği söyle, ÖzeIAjan Starling. Saygılar, eski dostun, Dr HannibaI Lecter
Hannibal (film) ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.