Graham Fuller

Vikisöz, özgür söz dizini
Graham Fuller
Doğum tarihi 28 Kasım 1937
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Graham E. Fuller, Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) eski Milli Haberlama Konseyi yardımcı başkanı, yazar, Amerikalı devlet görevlisi.

  • ABD kendisinin baskın hegemonik rolünün tüm dünyaya hakim olmasını istiyordu. Özellikle Sovyetler yıkılıp, ortada başka süper güç kalmayınca 21'inci yüzyılın Amerikan yüzyılı olması umudu ortaya çıktı.
  • Bence uzun zamandır Türk dış politikasının ileri gelenleri için de bazı çevreler, yalnızca ABD'nin ve NATO'nun bölgedeki uzantısı olma konusunda kuşku duymaya, bunun Türkiye'nin çıkarlarına tamamen hizmet etmediğine inanmaya başlamıştı. Bunu sadece İslamcılar düşünmüyordu; asla böyle olmadı. Kemalistler de, ordu da, sol da, başka çevreler de Türkiye'nin çıkarlarının ABD ile sıkı fıkı dost olmaktan öteye geçtiği görüşündeydi.
  • İslam'ı Ortadoğu'nun dini geleneğine yabancı bir şey olarak görmek çok yanlış olur. İslam, bölgenin daha derinlerinde yatan dürtülerinin ve kültürlerinin pek çoğunu benimser, temsil eder ve devam ettirir.
("İslamsız Dünya" kitabından)
  • Laik aşırıcılığı bize daima daha kötüsünü sunmuştur.[1]
  • Obama yönetimi ne yazık ki bazı açılardan Bush yönetiminin yalnızca bakış açısını değil, hem Bush hem de ondan önce Clinton yönetimleriyle çalışmış dış politika uzmanlarını da miras aldı. Amerikan hegemonyası, Amerikan hakimiyeti vizyonu sürüyor.
  • Türklerin perspektifinden Müslüman Kardeşler çok radikal görülebilir. Ama ben Türkiye'dekiler de dahil Müslüman hareketlere geniş bir uluslararası perspektiften bakmaya çalışıyorum ve dünyadaki diğer İslamcı hareketlerle kıyaslıyorum. Bu açıdan Müslüman Kardeşler'i şiddet kullanan El Kaide, Pakistan'daki köktendinciler veya Afganistan'daki Taliban'la kıyaslayınca o kadar radikal görmüyorum. Müslüman Kardeşler'i çizginin ortasında görüyorum, orta dereceden ılımlıya doğru bir yerde duruyorlar bence.
(Yıl 2011)
  • Türkiye, Müslüman Kardeşler ve Arap dünyasından bahsettiğimde de bunu geniş bir perspektifte görüyorum. Türkiye’nin bu alandaki başarısından bahsettiğimde ise Türkiye’nin kesinlikle daha İslami olmasını, Türkiye’de daha çok İslamcı parti olmasını, İslam’ı politikaya daha çok katmasını önermiyorum. Müslüman ve İslami hareketler tüm İslam dünyasında çok güçlü. Toplumlara ciddi problemler oluşturuyorlar. Türkiye bu hareketleri politik sisteme entegre ederek bu sorunu başarıyla çözdü. Yeni seçimler gelir, nihayetinde AK Parti kaybeder, sonra tekrar normal bir parti çıkar. Bu en önemli başarı. Benim kişisel hissiyatım ise Türkiye’de daha çok sol hareket görmek isterdim. Çünkü bence en büyük ihtiyaç bu.
(Yıl 2012)

Hakkında söylenenler[değiştir]

  • Graham Fuller İslam konusunda iş birliğini benimle rahat konuşabilir ve konuştu da. Yani ben (iş birliğini) kabul etmedim, edenler yoluna devam ediyorlar. Ordunun içerisinde Amerikancı kanat da var, anti-Amerikancı kanat da var. Artık Amerika solcularla, Alevilerle, Kemalistlerle ve askerlerle değil; sivil toplumla, ılımlı İslamcılarla, liberallerle yoluna devam etmek istiyor. (2012)[2]Abdurrahman Dilipak

Kaynakça[değiştir]

  1. Fuller, Graham. İslamsız Dünya, Profil Yayınları, 4. baskı, s. 326
  2. 3 Ekim 2012, TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu.