İçeriğe atla

Gönül Yarası

Vikisöz, özgür söz dizini

Gönül Yarası, başrollerinde Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen'in oynadığı, yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı 2004 yapımı sinema filmi. 7 Ocak 2005'te vizyona girmiştir.

Diyaloglar[değiştir]

Halil (Timuçin Esen): Ateşe yakın uçuyorsun kızım, dikkat et yanarsın!
Dünya (Meltem Cumbul): Ben hep ateşe yakın uçtum be anam, gerekirse de yanarım!
Hepimiz hayallerimizin kurbanıyız. (Nazım)
Dünya: Senin esas işin ne Nazım Abi?
Nazım: E taksiciyim işte?
Dünya: (Güler) Abi bıraksana ya... Hiç kravatlı taksici olur mu?!
Nazım: (Güler) Öğretmenim...
Dünya: Estağfurullah?!

Nazım: Ben, ben bütün bunları niye yaptım hâlâ bilmiyorum. Niye kendimi bu yalnızlığa mahkum ettim, niye ailemin beni terk etmesini engelleyemedim. Hayatımı boş hayaller için niye yok ettim, bilmiyorum. Üstelik sonunda elime geçen ne, biliyor musun? Koskoca bir hiç. Sadece üç-beş öğrenci mektubu ve içinden çıkan fotoğraflar. İşin en acıklı yanı da şu; Bir daha dünyaya gelsem yine aynı yollardan yürüyeceğimi biliyorum. Demek ki; yaşanan onca hayal kırıklığı, sürgünler, fişlenmeler, sorgular bana bir şey öğretmemiş. Tuhaf bir durum; acı çekmeye gönüllü olmak, ruhunu o işten alamamak. Bu bana hem keder verdi hem de mutluluk.

Replikler[değiştir]

  • İşin en acıklı yanı da şu: Bir daha dünyaya gelsem gene aynı yollardan yürüyeceğimi biliyorum.
  • Hayallerinizin peşinden koşun, kaderinizi kabullenmeyin.
  • Tuhaf bir durum acı çekmeye gönüllü olmak, ruhunu o işten alamamak. Bu bana hem keder verdi hem mutluluk.
  • "Acılar çekiyoruz. Acılar nefretleri, nefretler yıkımları getiriyor; hayatlar tel tel dağılıyor, paramparça oluyor. Ama kimi zaman yaşanan bir felaket, büyük bir mutluluğun kaynağı olabiliyor. Bir çocuğun ağzından dökülen kırık dökük sözcükler, mucizeye dönüşebiliyor. Yaşanan onca mağlubiyete rağmen."
  • "Hayallerinizin peşinden koşun, kaderinizi kabullenmeyin." deyip, filmin sonlarında "Hepimiz hayallerimizin kurbanıyız." demesi kadar acımasızlıklarla dolu bir hayat..
Gönül Yarası ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.