Five Nights at Freddy's

Vikisöz, özgür söz dizini

Five Nights at Freddy's, Scott Cawthon tarafından üretilen hayatta kalma-korku oyunu türündeki video oyunudur. Oyunun konusu "Freedy Fazbear's Pizza" adlı kurgusal bir pizza restoranında geçmektedir. Oyunda güvenlik görevlisi olarak çalışan oyuncunun amacı, hareket eden animatronik oyuncakları güvenlik kameralarından izleyip kendini onlara karşı korumaktır.

Phone Guy[değiştir]

Gece 1[değiştir]

  • Alo? Alo? İlk gecende yerleşmene yardımcı olmak için bir mesaj yazmak istedim. Aslında, o ofiste senden önce çalışıyordum, 1 hafta kadar önce. Yani, bunun biraz zor olabileceğini biliyorum, fakat sana burada endişelenecek bir şey olmadığını söylemek için aradım. İyi olacak. Bu yüzden, sadece ilk haftan boyunca seni ele almaya odaklanalım. Tamam? Bir bakalım, önce şirketten okumam gereken bir tebrik mesajı var. Bu yasal bir şey, biliyorsun. "Fantezi ve eğlencenin hayata geçtiği Freddy Fazbear's Pizza'ya, çocuklar ve yetişkinler için büyülü olan yere, hoş geldiniz. Fazbear Entertainment, mal veya cana gelen zarardan sorumlu değildir. Kayıp kişi raporu 90 gün içinde ya da bina tamamen temizlenip ağartıldıktan ve halılar değiştirildikten sonra en kısa zamanda dosyalanacaktır. Blah blah blah, şimdi bu kötü gelebilir, biliyorum, ama gerçekten endişelenecek bir şey yok. Buradaki animatronik karakterler geceleri biraz tuhaf davranıyor, ama onları suçluyor muyum? Hayır. Aynı aptal şarkıları yirmi yıldır söylemek zorunda kalsam ve hiç banyo yapmamış olsam muhtemelen geceleri ben de biraz gergin olurdum. Unutma, bu karakterler çocukların kalbinde özel bir yere sahip ve onlara biraz saygı göstermemiz gerekiyor, değil mi? Pekâlâ, bu nedenle karakterlerin dolaşmaya biraz meyilli olduklarını unutma. Geceleri bir çeşit serbest dolaşım modunda kalırlar. Aküleri çok uzun süre kapalı kaldığında kilitleniyor da. Eskiden gün boyunca dolaşıyorlardı ama sonra 87'de The Bite vakası meydana geldi. Pekâlâ, insan vücudunun frontal lob olmadan yaşayabiliyor olması inanılmaz, biliyorsun. Şu an güvenliğinle ilgili olarak, burada bir gece bekçisi olarak senin karşı karşıya olduğun tek gerçek risk, eğer varsa, bu karakterlerin bu saatlerde seni gördüklerinde muhtemelen seni bir insan olarak tanımlamayacak olması gerçeğidir. Muhtemelen seni kostümü olmayan metal bir iç iskelet olarak göreceklerdir. Bu durum Freddy Fazbear's Pizza'daki kurallara aykırı olduğu için muhtemelen seni zorla Freddy Fazbear kostümü içine sokmaya çalışacaklardır. Kostümlerdeki çapraz kirişler, kablolar ve animatronik cihazların özellikle kostümün yüz bölgesi tarafında olması o kadar da kötü olamaz. Yani senin kafanın kostümün birine zorla bastırılmasının bir miktar rahatsızlığa ve ölüme neden olabileceğini düşünebilirsin. Gün ışığını yeniden görecek olan tek şey maskenin önünden çıkan gözbebeklerin ve dişlerin olacaktır. Pekâlâ, kaydolurken bunları sana anlatmazlar. Ama hey! İlk gün çocuk oyuncağı olmalı. Yarın görüşürüz. Kameraları kontrol et ve gerektiğinde kapıyı kapatmayı sakın unutma. Güç tasarrufu yap. Pekâlâ, iyi geceler.

Gece 2[değiştir]

  • Alo? Alo? Eğer bunu duyuyorsan ikinci güne kadar dayandın demektir, tebrikler! Freddy ve arkadaşları ilerleyen haftalarda daha aktif olacağından çok uzun konuşmayacağım. Sadece ben konuşurken herkesin yerli yerinde olduğundan emin olmak için senin şu kameralara göz atman iyi bir fikir olabilir. Bilirsin, yeterince ilginç, Freddy kendini çok sık ortaya çıkarmıyor. Karanlıkta çok daha aktif hâle geldiğini duydum. Yani bence bu, gücü tasarruf etmen için başka bir neden, değil mi? Kapı ışıklarını kullanmanın önemini de vurgulamak isterim. Kameranın açılarında kör noktalar var ve bu kör noktalar kapının tam önleridir. Peki, eğer kameralarda bir şey bulamazsan kapı ışıklarını kontrol etmeyi unutma. Kapıda bir şey görürsen kapıyı kapatman için sadece birkaç saniyen var demektir. Herhangi bir tehlike olduğunu için değil tabii ki, bunu imâ etmiyorum. Ayrıca, zaman zaman Pirate Cove'daki perdeyi kontrol et. Orada eşsiz bir karakter görünüyor ve kameralar uzun süre kapalı kalınca daha aktif hâle geliyor. Sanırım gözetlenmeyi pek sevmiyor. Bilmiyorum. Her neyse, eminim her şey kontrol altındadır. Yakında görüşürüz.

Gece 3[değiştir]

  • Alo! Alo! Hey, harika gidiyorsun! Çoğu insan bu kadar uzun süre dayanamaz. Şimdiye kadar çoktan başka işlere yönelirlerdi. Öldüklerini imâ etmiyorum, kastettiğim bu değil. Her neyse, zamanını almasam iyi olur. Bu gece işler geriliyor. Ah, dinle. Bir fikrim var: Yakalanırsan ve Freddy kostümü içine tıkılmaktan kaçınmak istiyorsan, ölü taklidi yapmayı dene. Bilirsin, belki seninle ilgilenmezler. Belki o zaman bir şansın olabilir. Ya da belki onun yerine senin boş bir kostüm olduğunu düşünürler. Boş bir kostüm olduğunu düşünürlerse belki de bu sefer, içine metal bir iskelet yerleştirmeye çalışabilirler. Bunun nasıl olduğunu merak ediyorum. Evet, boşver. En iyisi yakalanmamak. Peki, seni tutmayayım. Sonra görüşürüz.

Gece 4[değiştir]

  • Alo? Alo? Hey! Hey, vay be, 4. gün... Bunu yapabileceğini biliyordum. Ah, hey, dinle, yarın sana mesaj gönderemeyebilirim. Kötü bir gece geçirdim de. Ben mesajlarımı senin için kaydettiğimden dolayı memnunum. Hey, bana bir iyilik yap: Arka odadaki kostümleri kontrol edebilir misin? Birisi kontrol edinceye kadar dayanmaya çalışacağım. Belki de o kadar da kötü olmaz. Ben-ben... Ben oradaki bütün o boş kafaların içinde ne olduğunu hep merak etmişimdir. Bilirsin, oh-hayır...
Five Nights at Freddy's ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.