İçeriğe atla

Feminizm

Vikisöz, özgür söz dizini

Bell Hooks[değiştir]

  • Feminizm cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü ve baskıyı sona erdirmeye çalışan bir harekettir.
  • Feminist hareket biz kadınları her şeyden önce, kendimizi ve bedenimizi, erkeklerin malı gibi görmekten vazgeçmeye sevk etti. Cinselliğimizin denetiminin bize ait olmasını, etkili doğum kontrol yöntemlerini ve üremeye dair hakları, tecavüz ve cinsel tacizin son bulmasını talep edeceksek sağlam bir dayanışma içinde olmalıydık.
  • Erkekler, sürekli, feministlerin ne istediğini bilmiyoruz diyorlar bana. Onlara inanıyorum. Değişebileceklerine ve olgunlaşabileceklerine de inanıyorum. Üstelik feminizm hakkında ne kadar çok şey öğrenirlerse o kadar korkmazlar feminizmden; çünkü feminist hareket, erkekler için de ataerkinin köleliğinden kurtuluş umudunu barındırır.

Pınar Selek[değiştir]

  • Kişisel tarihimde, özgürlük düşleri kurarken ve tüm hayatı anlamaya çalışırken, feminist oldum. Kendi dışımdaki varlıklarla ilişkimi sorgularken. Bu sorgulamada cinsiyetçiliğin ne olduğunu ve nasıl işlediğini görmeye başladım. İlk anladığım şey, feminizmin kadın hakları savunuculuğu değil, bir özgürlük felsefesi ve politikası olduğuydu.[1]

Sloganlar[değiştir]

  • Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop! İnadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük!

Kaynakça[değiştir]