İçeriğe atla

Enver Yücel

Vikisöz, özgür söz dizini
Enver Yücel
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
Bu maddenin biçim olarak Vikisöz standartlarına ulaşması için elden geçirilmesi gerekmektedir.

Düzenleme yapıldıktan sonra bu açıklama silinmelidir.Enver Yücel (d. 1957, Piraziz, Giresun). Türk iş insanı, eğitimci, girişimci.

Sözleri[değiştir]

“Cehaletle mücadele etmenin tek yolu kaliteli ve iyi eğitimdir. Dünyayı değiştirmek bizim elimizde.”

“Her çocuk bir dünyadır. Onları tanımamız, yeteneklerini keşfetmemiz lazım. Fabrikasyon eğitim olmaz!”

"Ekonomik kalkınmanın lokomotifi eğitimdir."

“Eğitim, bir barış ve huzur köprüsüdür. Köprüler; daima insanları insanlara, ülkeleri ülkelere yaklaştıran; uzakları yakın eden yapılar olmuştur. Duvarlar ise insanları ayırmış, bölmüş ve onları birbirine düşman değilse bile yabancı kılmıştır. Şimdi daha çok köprü yapmalı ve duvar örmeyi artık unutmalıyız. Günümüzde, teknoloji sayesinde, ayrımları ve ayrılıkları ortadan kaldırmayı sağlayan nice köprüye sahibiz. İnsanı insana, düşünceyi düşünceye, inancı inanca ve insanlığı barışa ulaştıracak çok zengin argümanlara sahibiz. Yani kullanabileceğimiz pek çok köprümüz var. Fakat, bu köprülerin, geçmişe göre, bizi birbirimize daha fazla yaklaştırdığını söyleyebilir miyiz? Birbirimize daha çok hoşgörü ile baktığımızı, birbirimize karşı daha toleranslı olduğumuzu söyleyebilir miyiz? İste bunun üzerine düşünmeliyiz”

"Teknolojik Gelişim, Ayrımcı Söylemler Kitaplardan Kalkmalı"

"Öğrenci Değişimi Bir Kültür Köprüsüdür"

“Eğitim girişimcisi olmak vizyoner olmak demektir. Eğitim girişimcileri başarı odaklıdır, bir işim yapılıp yapılamayacağını değil, o işin nasıl yapılacağı üzerine fikir üreten ve bu fikirleri uygulamaya geçiren bireylerdir. Son yirmi yılda girişimcilik küresel düzeyde en önemli ekonomik güçlerden biri haline gelmiştir. Yine bu son yirmi yılda 34 milyondan fazla yeni iş alanı gelişmiştir. Yirmi birinci yüzyılın genç jenerasyonu, girişimciliğe yatkın olarak yetişmektedir. Endüstri devriminden sonra ekonomi üzerinde en önemli etkiyi girişimcilik devriminin yarattığı söylenebilir. Yirmi birinci yüzyılın öğrencisi yeni dünya düzeninin getirdiği becerileri kazanıp, eğitim girişimcileri olarak ekonomiye değer katmalıdır. Bütün dünyada ekonomik kalkınmanın lokomotifi eğitimdir.” “Eğitimin sürekli değişim yaşadığını ve sürekli geliştiğini biliyoruz. Gelişmeli ve değişmelidir de. 30 yılı aşkın eğitim girişimciliği yapıyorum. Soruyorum, öğrenmenin mecburiyeti olmalı mıdır? Herkese standart bilgileri neden yüklüyoruz? İnsanlar farklıdır diyoruz ama herkese aynı yollarla öğretmekten vazgeçemiyoruz.”

Bahçeşehir Uğur Eğitim kurumları başkanı Enver Yücel, Harvard Üniversitesinde yaptığı konuşmada, eğitimde yenilikçilik, küresel eğitim, eğitimde girişimcilik, eğitim politikaları, öğretmen ve yönetici gelişimi, eğitimin yoksulluk ve eşitsizlikle ilişkisi konularına değindi. Konuşmasında “Kişiye Özgü Öğretim Modelini” geliştirme dönemine de değinen Yücel “Bütün dünyayı inceledik. Bütün eğitim sistemlerinde gördüğümüz ortak eksiklik, bireylerin nasıl eğitim alacaklarına karar verenlerin bireylerin farklılıklarına dikkat etmemesi idi” dedi.

“Kaliteli Eğitim İçin Eğitimin Başarılı Uygulamaları Evrenselleşmelidir.”

Harvard Üniversitesinde çok sayıda akademisyen ve öğrenciye hitap eden Yücel “ Ben bir eğitim girişimcisi sayılırım. Anaokulundan doktora programlarına kadar eğitimin her kademesinde faaliyet gösteriyorum. Eğitimin sürekli değişim yaşadığını ve sürekli geliştiğini biliyoruz. Gelişmeli ve değişmelidir de. Bugün bu sıralarda daha mükemmel eğitim arayışları ve var olan eğitimi anlamak için beni dinliyorsunuz. İşiniz daha iyi bir eğitim nasıl olur, nasıl olmalıdır? 30 yılı aşkın eğitim girişimciliği yapıyorum. Soruyorum, Öğrenmenin mecburiyeti olmalı mıdır? Mecburiyet daha iyi mi öğretiyor? Öğrenme yerleri standart okullar mı olmalıdır? Herkese standart bilgileri neden yüklüyoruz? İnsanlar farklıdır diyoruz ama herkese aynı yollarla öğretmekten vazgeçemiyoruz.” diye sordu.

“Birleşmiş Milletler Savaş Önleyici Eğitim Neden Yapmıyor?”

"Ne öğretmemiz ve nasıl öğretmemiz gerektiğini eğitimciler söylüyor. Bir yerde hata mı yapıyoruz. Yoksa öğrettiklerimiz mi yanlış, yoksa eğitim bilimciler politikacıların esareti altında mı? Soruyorum. 21.yy’da halen nefret tohumları neden atılıyor? Halen savaşlar neden var? Halen medeniyetlerin çatışmasından bahsediyoruz. Doğayı halen neden bu kadar kirletiyoruz? Acaba ürettiğimiz güzellikler arasına farkında olmadan birileri zehir tohumları mı ekiyor."

Yaşamda öncelikler olmalıdır. Eğitimcilerin neleri öğretip neleri öğretmemesi gerektiğine kim ve kimler karar vermelidir. Savaşa dur diyen BM savaş tohumları ekilirken nerede? Önleyici sağlık varda savaşları önleyici eğitim neden yok? Halen birçok ülkede savunmaya harcanan kaynaklar eğitime ayrılan kaynaklardan çok fazla bu doğru değildir” dedi.

“Eğitimde Fırsat Eşitliğini Sağlayamazsak Gelir Dağılımında da Sağlayamayız.”

“Eğitim girişimcisi olun diyorum, uygulamacı olun diyorum. Buralarda ürettiklerinizin hedefe ulaşmasında problemler var. Eğitim kadar kaliteli eğitimin erişimi bir o kadar önemli. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamazsak gelirde de sağlayamayız”