Emperyalizm

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
  • Emperyalizmin ve halk yönetiminin hiçbir ortak noktası yoktur. Politikaları, usulleri ve ruhları birbirinden ayrıdır. - John Atkinson Hobson (Imperialism kitabından)
  • Lenin’in sadece Hobson’a dayandığını söylemekte bir eksiklik buluyoruz; Buharin çok parlak ve ancak fikri istikrarı olmayan bir Bolşevik idi. Lenin, Kapitalizm’in Son Aşaması’nı yazarken, önünde, Buharin’in bu alandaki önemli çalışması da bulunuyordu. Hobson ve Buharin’e dayanarak, emperyalist ya da monopolistik devletin, mutlaka ve mutlaka “rantiye” ve “tefeci” olduğu sonucuna varmıştı. O halde, şimdi Avrupa’da bazılarına göre otuz ve bazılarına göre on yıldır sürüp gelen günahkar düzenin, tefeci düzen olduğundan hiçbir kuşku duyamayız. Ve bu düzen, Lenin’in ifadesiyle, parazitlerin sistemidir; kokuşmaktadır. - Yalçın Küçük (2012)
  • Ahmaklar, memleketi Amerikan mandasına, İngiliz himayesine terk etmekle kurtulacak sanıyorlar. Kendi rahatlarını temin etmek için bir vatanı ve tarih boyunca devam edip gelen Türk istiklalini feda ediyorlar! - Mustafa Kemal Atatürk (1919)[1]
  • Emperyalizm ölüme mahkûmdur. - Mustafa Kemal Atatürk (1923)[2]

Kaynakça[değiştir]

  1. Mazhar Müfit Kansu, Erzurum'dan Ölümüne Kadar Atatürk'le Beraber, Cilt I. Türk Tarih Kurumu Yayınları, s. 172.
  2. Türkiye’nin Kuruluş Yıllarında Bir Yabancı Gazeteci’nin Ankara Yolculuğu ve Atatürk’le Görüşmesi
Wikipedia-logo-v2.svg
Emperyalizm ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.